Poslať na mail

Stará rohová budova dostala po rokoch chátrania druhú šancu (formou rekonštrukcie domu) vďaka kreatívnej vízii jej nových majiteľov, v spolupráci s architektmi ateliéru Weian Lim Architects. Budova sa nachádza v malebnej časti Seddon na predmestí Melbourn, v susedstve, ktoré za posledné roky prešlo výrazným pokrokom. Z malého zastaraného miesta sa stalo moderné centrum spoločenského života. Staré stavby prešli rozsiahlymi rekonštrukciami, vznikali nové kaviarne, reštaurácie a ďalšie menšie podniky, čo sprevádzal aj príliv mladých ľudí. Práve na túto novovzniknutú situáciu zareagovali aj majitelia zničenej budovy pošty a horlivo sa pustili do veľkej rekonštrukcie a tak prispieť k rastu Victoria street.

 

Zadanie pre architektov znelo jasne – maximalizovať využitie dlhého ale úzkeho priestoru s rozlohou 80 m2, ktorý budova ponúka a vytvoriť príjemnú, takmer domácu atmosféru kaviarne s názvom Little Man Cafe. Aj napriek veľkému znečisteniu a vysokému stupňu schátranosti interiéru, neboli náročné zásahy do konštrukcie stavby vôbec nutné. Kúzlo pôvodnej stavby bolo obnovené premaľovaním už existujúcich tehlových múrov na dosiahnutie požadovanej štruktúry. Zachované bolo aj pôvodné zasklenie, v celej výške budovy, ktoré tvorí vizuálne prepojenie interiéru kaviarne s ruchom frekventovanej ulice, a zároveň poskytuje dostatok denného svetla

rekonstrukcia-posta

 K oživeniu interiéru pomohla aj starostlivo zvolená farebná schéma.Prevažne biele pozadie poskytuje plátno pre zvýraznenie farebných prvkov. Slabo modré kachličky v spojení s drevom, dodávajú potrebný výraznejší akcent.

 

Zariadenie sa rovnako tak nesie v duchu minimalizmu. Kuchyňa je plne vybavená, spĺňa požiadavky na skladovanie a zároveň jednoduchý dizajn. Dominantou je voľne stojaci kuchynský ostrovček, ktorý poskytuje priestor pre stretnutie zákazníka a baristu. Práve tu dochádza k nadviazaniu rozhovoru a má pripomínať stretnutie priateľov v domácom prostredí. Samotná kaviareň má teda v prenesenom zmysle v zákazníkoch evokovať kuchyňu ich priateľov, kde sa majú cítiť ako na neformálnej návšteve.

 

rekonstrukcia-posta-8

 

Vzťah k pôvodnému miestu vytvára využitie starých poštových schránok ako efektných dekorácii, ktoré taktiež slúžia aj ako menší pult.

 

rekonstrukcia-posta-2

 

Rekonštrukciou si neprešiel len interiér ale aj fasáda kaviarne. Tá sa nesie v klasickej minimalistickej bielo čiernej kombinácii.

rekonstrukcia-posta-2

 

Celá rekonštrukcia domu prebehla v zmysle jednoduchosti, čistoty a nákladovej efektivity, pôsobí uvoľnene a úprimne. Poskytuje tak príjemné útočisko pre majiteľov ale hlavne zákazníkov kaviarne, ktorí sú tam vítaní ako doma! Tak čo, dali by ste si kávu?

 

Zdroj: contemporist.com

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať