Poslať na mail

Úlohou navrhnúť rekonštrukciu malého apartmánu s rozlohou len 29 m2 v budove z 19. storočia v poľskom meste Wroclaw bola poverená architektonická firma 3XA, ktorá sa už v minulosti s podobnými zadaniami stretla. Preto netrvalo dlho a našlo sa riešenie, vďaka ktorému sa podarilo maximalizovať využitie neveľkého priestoru, ktorý mali k dispozícii. Poďme sa pozrieť, ako sa im to podarilo…

 

Po vstupe do bytu, prejdete cez malú chodbu. Dvere na pravej strane vás zavedú do malej, no funkčnej kúpeľne, na ľavej strane sa za tenkými závesmi zase ukrývajú otvorená šatníková skriňa a knižnica. Po pár krokoch sa úzka chodbička otvára do obývacieho priestoru.

 

polsko-zariadenie-maleho-bytu-2

 

V interiéri boli aj po rekonštrukcii zachované niektoré prvky pôvodného bytového dizajnu. Najvýraznejšími sú staré drevené dvere a detaily na strope. V kombinácii s moderným zariadením interiéru vytvárajú zaujímavý a vkusný kontrast.

 

polsko-zariadenie-maleho-bytu-4

 

Za rohom sa nachádza malá no samozrejme funkčne riešená kuchyňa. Vďaka vysokým stropom bolo možné pridať jeden rad skriniek navyše, čím sa priestor na skladovanie potravín a kuchynských potrieb značne zväčšil.

 

polsko-zariadenie-maleho-bytu-5

 

Malý barový pult poskytuje priestor na jedenie a zároveň slúži ako predel medzi obývacou izbou a kuchyňou.

 

Obytná plocha bytu je kompaktná, ale zahŕňa všetko čo majitelia nevyhnutne potrebujú – pracovný priestor aj miesto k relaxácii a odpočinku.

 

polsko-zariadenie-maleho-bytu-7

 

Z obývacej izby vedie minimalistické drevené schodisko k vyvýšenej posteli. Toto schodisko slúži tiež ako úložné police na knihy a všetko potrebné. Podobné funkčné riešenia, ktoré maximálne využívajú všetok priestor sú v malých bytoch priam nevyhnutnosťou.

 

Vďaka vysokým stropom v byte boli dizajnéri schopní aj na tomto poschodí vytvoriť dostatok miesta na spanie. Vyvýšená spálňa tak majiteľom poskytuje viac než dosť miesta na uloženie matracu pomerne veľkých rozmerov a časť priestoru ešte poslúži ako „nočný stolík“. Celkovú plochu spálne tvorí cca 6,5 m2.

 

polsko-zariadenie-maleho-bytu-6

 

Napriek obmedzenému priestoru sa dizajnérom podarilo pomocou premyslených úložných riešení ale aj použitia vhodných farieb vytvoriť miesto pre bývanie, ktoré nepôsobí vôbec prepchato. Naopak, pôsobí pomerne priestranne a ľahko.

 

Zdroj: contemporist.com, 3xa.pl

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať