Poslať na mail

Je jar, je krásne počasie a vy ste sa možno rozhodli poriadne umyť sklenené dvere či okná. A prišlo nemilé prekvapenie – všimli ste si na vašich krásnych sklených dverách škrabanec. Čo robiť? Škrabance na sklenených oknách či dverách sú bežné a počas svojho života ich dostane okno či dvere mnoho. Ako hovorí klasik, na funkciu to vplyv nemá, no vyzerá to škaredo. A to žiadna domáca gazdinka neprežije. Tak čo sa dá robiť, aby vaše sklenené dvere či okno opäť vyzeralo v poriadku?
sklenené dvere a škrabanec

Najprv sklenené dvere či okno dobre vyčistite

Je to jednoduchý a logický prvý krok. Musíte sa predsa presvedčiť, či je to fakt vážne a hlavne zbaviť sklenené dvere či okno iných špín a nečistôt. Použite taký prostriedok, ktorý po sebe nenecháva stopy. Chcete predsa vedieť, ako to skutočne s vaším škrabancom vyzerá. Keď sklenené dvere či okno dobre umyjete, vytrite ho dosucha materiálom, ktorý po sebe nenecháva stopy. Hoci sú moderné rôzne tkaniny, naše mamy používali noviny a tie fungujú skutočne parádne.

Čo na poškriabané sklenené dvere? Zubná pasta

Je to neuveriteľné, ale fakt vám pomôže zubná pasta – najmä taká, ktorá má na sebe nápis whitening teeth. Teda tá s bieliacim účinkom. Pastu naneste na škrabanec a začnite škrabance drhnúť. Ak máte elektrickú leštičku, môžete použiť aj tú. Prečo to funguje? Zubná pasta totižto obsahuje jemné abrazívum, teda prostriedok, ktorý obrusuje zuby. Vy takto obrúsite a vyrovnáte škrabanec. Nemôžete samozrejme tlačiť ako blázni. Postupujte jemne a hlavne vytrvalo. Po pár minútach pastu opláchnite a skontrolujte výsledok. Ak je škrabanec stále viditeľný, proces opakujte.

sklenené okno a škrabanec
Čo keď to nebude fungovať?

Princíp je jednoduchý. Miernym abrazívom obrúsite škrabanec tak, aby nebol viditeľný. Ak nedosahujete požadovaný efekt – napríklad je škrabanec príliš hlboký alebo pasta nefunguje, máte ďalšie rôzne možnosti. Podobné materiály napríklad používajú šperkári či remeselníci pri leštení kovov. Ono to bude fungovať aj na sklo, ale musíte s tým fakt veľmi opatrne. Nechcete si predsa okno úplne zničiť. Ak to nezvládate, poraďte sa so sklenárom, ten takéto problémy rieši stále.

Čo urobiť so škrabancom na záver?

Ak sa vám podarilo škrabanec zubnou pastou odstrániť či natoľko zjemniť, že ho voľným oknom zbadáte iba ťažko, máte vyhrané. Na koniec musíte však okno opäť dôkladne umyť. Používa sa napríklad mierny roztok amoniaku a vody či roztok vínneho octu. V zásade však neurobíte chybu, ak okno umyjete akýmkoľvek ´čistidlom na okná, ktoré ho zbaví aj tých posledných zvyškov zubnej pasty. A je to, okno je buď bez škrabancov, alebo je škrabanec tak malý, že ho voľným okom takmer nevidieť 🙂

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať