Poslať na mail

Alternatívne riešenia zariaďovania interiérov a hľadania nových možností výroby a dekorácie bytov a domov sú stále častejšou témou. Odkiaľ ale pramenia nápady a kde sa viem k takýmto riešeniam dostať, ak nie som práve zručný kutil?

Na našom portáli nájdete množstvo inšpirácií a riešení alternatívneho nábytku a to nie len z paliet. Vieme sa ale k takýmto jedinečným kúskom reálne dostať? Podarilo sa nám vyspovedať mladú firmu PURE JUNK DESIGN, ktorá vyrába práve paletový nábytok a návrhu interiérov z recyklovaných materiálov.

paletovy nabytok

Prečo ste sa rozhodli vyrábať recyklovaný nábytok?

„Naša firma vznikla už pred viac ako rokom. K jej založeniu viedol hlavne vnútorný pocit zmeniť aktuálny konzumný prístup k nákupu nábytku a celkovo zariaďovaniu interiérov. Ľudia často uprednostňujú veľké korporácie, ktoré produkujú množstvo produktov v nízkej kvalite a dostupnej cene. Popravde to však spôsobuje len nadbytok, ktorého dôsledkom je množstvo odpadu, ktorý často nie je možné recyklovať. Len na Slovensku sa ročne vyprodukuje 1,4 milióna t odpadu, z toho sa recykluje len 1%.“

Rozhodnutie začať vyrábať recyklovaný nábytok padlo na Startup Weekende v Žiline, kde partia mladých študentov obsadila 2. miesto. To odštartovalo ich reálne podnikanie v oblasti výroby nábytku.

Čo konkrétne vyrábate a čo u Vás môže zákazník nájsť?

„Všetky naše produkty sú vyrábané zákazkovo, to znamená presne na mieru a podľa predstáv zákazníka. Vyrábame všetky interiérové doplnky a zariadenia interiérov od nočných, či konferenčných stolíkov, cez postele, drevené obklady stien, až po komplexné zariadenia celých interiérov.

paletovy gauc

paletovy stolik

paletovy nabytokPripravujeme aj grafické riešenia ešte pred realizáciou, kde má zákazník možnosť vidieť riešenie jeho priestoru v reálnych návrhoch. Okrem výroby paletového nábytku sa totiž to venujeme aj samotnému dizajnu a grafike, ktorú veľmi radi prepájame nie len so samotnými produktmi, ale s celým priestorom, ktorý zariaďujeme.“

navrhy dizajn

Aká je pridaná hodnota Vašich produktov?

„Hlavná myšlienka našej práce je recyklácia, ktorá sa však odvíja od presvedčenia, že aj odpad si zaslúži druhú šancu. Našimi hodnotami sú:

  • Dizajn,
  • Funkčnosť,
  • Recyklácia

Od týchto hodnôt sa odvíja celá naša práca. Všetky produkty sú vyrábané ručne, každý z nich je teda unikátny a jedinečný. Rovnako tak je vyrábaný presne na mieru, takže zákazník si určí všetky jeho parametre, ako napr. rozmer, farba, či úprava.

Našou prácou sa snažíme ukázať silu a dôležitosť remeselnej práce. Sme presvedčení o tom, že produkty, ktoré sú vyrábané strojovo neobsahujú takú energickú hodnotu, ako produkty, ktoré sú vyrábané ručne. Napr. pri výrobe jednoduchého svietniku prejde doska našimi rukami minimálne 40 krát. Od rozoberania daného odpadového kusu, cez úpravu povrchu, až po finálnu realizáciu.“

drevena tacka


doskaAké sú Vaše úspechy a najzaujímavejšie zákazky?

„Našim najväčším úspechom je, že sa nám darí myšlienku PURE JUNK šíriť ďalej. V začiatkoch sme sa stretávali so skeptickými prístupmi, že kto by taký nábytok chcel, veď to je odpad a pod. Keď sa teraz spätne pozrieme, aké zákazky máme za sebou a rovnako tak aké pred sebou, tak sme stále viac presvedčení o tom, že robiť dobré veci má zmysel a aj keď nie vždy nám to finančne vychádza, robíme to čo nás baví a napĺňa a to je to dôležité.

Aby sme však nezabudli spomenúť ocenenia, ktoré si veľmi vážime a môžeme povedať, že nám veľmi pomohli zviditeľniť sa a ukázať našu prácu, tak spomenieme:

  • Štartovacie ocenenie na Startup Weekende v Žiline – 2. Miesto,
  • Účasť v inkubačnom programe VTP Žilina,
  • Študentská podnikateľská cena 2015 – Najinšpiratívnejší projekt,
  • European – Global Student Entrepreneur Awards
  • Forbes – 30 pod 30 – Pitch of the day

ceny

Čo sa týka najzaujímavejších zákaziek, je ťažké si vybrať. Každá jedna je jedinečná a teda aj zaujímavá. Medzi veľké skúšky ohňom pre náš mladý tím by sme zaradili napr. prvú veľkú zákazku od METAXA, kde sme pripravovali 45 stojanov na fľaše z odpadových paliet. Spomenuli by sme ale aj interiér v Enjoy Clube v ABSOLUT štýle, alebo aktuálnu zákazku – návrh prístavby k domu – paletový nábytok.

navrh interieru

 

navrh interieruKaždú zákazku pripravujeme na 110% a snažíme sa našu prácu stále posúvať ďalej, preto veríme, že každý náš výsledok je zaujímavý  nie len pre nás, ale hlavne pre ľudí.“

 

Zdroj: http://www.purejunk.sk/

Foto: PURE JUNK Facebook

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať