Poslať na mail

zlty-1-pouzit

Stavba domu by mala byť rýchla, jednoduchá a úsporná – a to nielen na čas či peniaze, ale aj na energiu, ktorá sa neskôr v dome spotrebuje. Preto je potrebné zvoliť  kvalitný stavebný materiál, ktorý zohľadní všetky tieto kritériá. Trendom súčasného stavebníctva je výstavba nízkoenergetických a pasívnych domov, ktoré sú garanciou ekonomického, kvalitného a zdravého bývania. Rovnakými vlastnosťami vyniká aj biely pórobetón Ytong, ktorý ponúka rôzne výhody nielen z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska.

 

Kompletný stavebný systém Ytong ponúka murivo na stavbu domu, a to od pivnice až po strechu – tvárnice pre obvodové murivo, murivo na priečky, stropný a strešný systém, ako aj schodisko. Všetky diely sú kompaktné a vhodné na svojpomocnú stavbu, či stavbu profesionálov.

 

Bez zateplenia – jedna vrstva stačí

Často skloňovaná energetická náročnosť budov naberá v súčasnosti zásadnú dynamiku. Ceny prakticky všetkých energií rastú rýchlo a najmä z dlhodobého hľadiska platí, že finančné nároky na prevádzku budov sa stávajú dôležitým faktorom pri projektovaní a výstavbe domov. Čoraz častejšie sa preto stavajú nízkoenergetické, alebo pasívne domy z moderných stavebných materiálov, akým je aj Ytong. Ten ponúka riešenie pre jednovrstvové konštrukcie spĺňajúce prísnejšie normy vďaka produktovej rade označenej ako „plusko“. Produkty Ytong Theta+ a Ytong Lambda+ majú vylepšené tepelnoizolačné vlastnosti oproti klasickým tvárniciam Ytong Theta a Ytong Lambda. Biely pórobetón označený + vykazuje vlastnosti, ktoré spĺňajú nielen požadované hodnoty platnej tepelnej normy na Slovensku, ale prekračujú aj hodnoty odporúčané, a to všetko pri štandardnej hrúbke 375 mm. Vďaka týmto vlastnostiam je možné stavať domy vo veľmi úspornom štandarde, a to bez dodatočného zateplenia. Najrozšírenejším rozmerom sa môže pochváliť Lambda+ (v hrúbke 450 mm), ktorá sa dosahovanými tepelnoizolačnými parametrami dostáva prakticky na hranicu pasívneho štandardu pri jednovrstvovom murovaní. Ytong Theta+ s hrúbkou 500 mm spadá do pasívneho štandardu už úplne jednoznačne.

 

stavba-domu-material

 

Biely pórobetón je perspektívny materiál. Nová smernica Európskej únie o energetickej náročnosti budov určuje parametre novým budovám v krajinách EU, ktoré by od roku 2020 mali byť po energetickej stránke takmer nulové.

 

Ideálny pre nízkoenergetické a pasívne domy

Tvárnice z bieleho pórobetónu obsahujú milióny vzduchových pórov, vďaka ktorým disponujú skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Múry z tohto materiálu chránia obyvateľov domu nielen pred chladom, ale aj pred horúčavou, skvelú kumuláciu tepla zaistí tiež masívny strop Ytong Ekonom a strecha Ytong Komfort. Použitím rovnakého materiálu pre celú stavbu navyše stavitelia predídu vzniku tepelných mostov, ktoré sú často dôvodom úniku až 20 % tepla. Pre jasnejšiu predstavu sú dobrým príkladom majitelia bytu o rozlohe 70 m² v pasívnom dome, ktorí ročne zaplatia až desaťkrát menej za vykurovanie, než za vykurovanie rovnakého bytu v panelovom dome z 80-tych rokov. Tepelná strata pasívneho domu je tak nízka, že nie je potrebný ani bežný systém vykurovania. Tepelné zisky zo slnka, ľudí a elektrických spotrebičov pohodlne vykúria celý dom po väčšinu roka.

 

stavba-domu-material-3

 

Výhody, ktoré oceníte

Zo stavebného systému Ytong je už dnes možné postaviť budovy, ktoré spĺňajú energetické požiadavky budúcnosti. Výhody tvárnic Ytong sú:

 

  • Výnimočné tepelnoizolačné vlastnosti;
  • ekologický a nehorľavý stavebný materiál vyrobený výhradne z prírodných surovín;
  • rýchla a bezproblémová výstavba;
  • úspory za energiu na vykurovanie či chladenie, za dodatočné zateplenie a za čas výstavby.
  • vytvárajú zdravé bývanie;
  • a sú trvalou hodnotou.

 

 Pre viac informácií o úsporách a vlastnostiach bieleho pórobetónu navštívte stránku www.ytong.sk

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať