Poslať na mail

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako a z čoho postaviť galériu v dome (na spanie), predpríprava je hotová – otvorený strop obkladaný drevom plus nosné trámy.

ODPOVEĎ ODBORNÍKA:

Pri realizácii galérie v interéri domu a bytu treba riešiť niekoľko vecí, ktorých faktory budú mať vplyv na plnohodnotné a komfortné užívanie daného priestoru. Nepíšate, aký typ strechy, alebo plafónu máte, pretože je rozdiel, či máte šikminy alebo rovný strop v interiéri. V prípade šikmín musíte rátať s využiteľnou plochou, ktorá je komfortná, t.z. kde sa šikmina v galérii stretáva s podlažím galérie.

Ďalej rátajte s tým, kedže teplo stúpa nahor, že v každom ročnom období sa vám tam bude kumulovať teplo (buď z vykurovania v zime, alebo zo strechy v jarných, letných a jesenných mesiacoch). Tu rozhodne pre komfortné užívanie doporučujem klimatizáciu.

Máte v zásade dve možnosti. Buď sa „oprie“ do nosných trámov priečne drevenné trámy, alebo oceľové. To všetko závisí na rozteči medzi danými opornými trámami. Predpokladám, že tu bude bez stredovej opory a treba si uvedomiť, že čím širšia rozteč medzi danými trámami bude, tým nižšia bude zatažiteľnosť (to nie je až taký problém) a tým vyššia bude pružnosť danej plochy. Inými slovami, môže sa stať, že nedostatočne prekrytie (buď tenšie priečne trámy, alebo menej na husto osadené) bude spôsobovať nepríjemný efekt pruženia podlahy v galérii. Toto sa výrazne zmení tým, že galéria bude podperená podporným stĺpom (napríklad integrovaným v múre, alebo v priečkach).

Na dané trámy sa potom osádza izolácia (nemusí byť), zadebnenie podlahy, zvuková fólia a zakončenie (parkety, alebo plávajúca podlaha). Nezabudnite na bezpečnú elektroinštaláciu, ktorú tade bude možno viesť.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať