Poslať na mail

Stratený medzi korunami stromov sa nachádza tento dom s netypicky riešeným interiérom. Či už ho navštívite sami alebo so skupinou priateľov či rodinou, majitelia si dali záležať na tom, aby priestor pôsobil na hostí príjemným, uvoľneným a prívetivým dojmom.

 
Maison Lac Jasper
 
Maison Lac Jasper
 

Rozdelenie priestoru

Priestor domu je rozdelený na dve časti. Minimalistická severná strana domu je uzatvorenejšia, poskytuje teda väčšie súkromie, ale je aj funkčnejšia. Tu nájdeme miestnosti ako kuchyňa, kúpeľňa, spálňa a hosťovská izba. Naopak, južná strana poskytuje obyvateľom domu maximálny otvorený priestor a tvorí tiež prepojenie s exteriérom.

 

Maison Lac Jasper

 

Netypické lavičky

Lavičky, ktoré sa schádzajú v pravom uhle vypĺňajú priestor južného krídla domu. Ich premyslené usporiadanie dovoľuje maximálne využitie priestoru. Konštrukcia lavičiek v sebe skrýva napríklad knižnicu, ale aj priestor na odloženie oblečenia a ďalšie. Lavičky je tiež možné transformovať vďaka pohyblivým častiam. Môžu byť teda použité ako stolíky, schodíky, alebo sedačky – všetko závisí od potrieb užívateľa. Kovová konštrukcia lavičiek je doplnená o drevené a chladné betónové prvky. O komfort sa postarajú veľké vankúše, atypický krb a filmový projektor.

 

Prepojenie s exteriérom

Architekti, inšpirovaný okolitou prírodou vymysleli celú konštrukciu lavičiek tak, aby jednotlivé kovové stĺpy akoby pripomínali stromy v lese. Z najvyšších častí konštrukcie si môžu majitelia domu vychutnávať pútavý výhľad na okolitú krajinu z interiéru aj z exteriéru, do ktorého systém lavičiek taktiež zasahuje. Kontrasty, materiály, osvetlenie domu aj kontakt s okolím tak spoločne vytvárajú fascinujúce zmyslové zážitky.

 

Maison Lac Jasper

 

Lac Jasper

 

Lac Jasper

 

Uplatnenie konceptu trvalo udržateľnej výstavby

Projekt domu bol vypracovaný s ohľadom na bioklimatický potenciál. Orientácia domu dovoľuje majiteľom čo najviac využívať pasívne solárne vykurovanie. To zabezpečuje v zime príjemnú teplotu v dome. Veľký presah strechy, ktorého úlohou je využiť meniaci sa uhol dopadu slnka zase chráni priestory domu pred prehrievaním v horúcich letných mesiacoch.

 

Vyvýšená poloha budovy spolu s jej orientáciou umožňuje účinné prirodzené vetranie. Na prednej strane domu sa okná otvárajú v dolnej časti, zatiaľ čo na protiľahlej strane je to opačne. Tak dochádza pri vetraní k želanému prievanu.

 

Taktiež ideálny tvar domu – kocka, prispieva k udržaniu nízkej energetickej spotreby domu.

 

Zdroj: archdaily.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať