Poslať na mail

Niektorým nákladom sa jednoducho nevyhnete. Pokiaľ ste však šikovní a dôslední, môžete na mnohých položkách ušetriť. Sú mnohé tipy, ktoré nefungujú. Napríklad nevypúšťať vodu po kúpaní a potom ju používať na splachovanie. To vyzerá šikovne, kým nebudete musieť dôkladne umyť vaňu, pričom miniete toľko vody, že ste dohromady nič neušetrili :-). Existujú však oblasti, kde úspory fungujú. Dnes sa zameriame na na to, ako ušetriť na vykurovaní.

Ak chcete ušetriť na vykurovaní, zateplite dom

Keby ste si pozreli termosnímky vášho obydlia, zistíte, že váš dom sála do okolia teplo. Ak ho však dobre zateplíte, teplo nebude cez steny unikať, ale ho pekne udržíte vo vnútri. Cez zimu môžete takto výrazne znížiť náklady na vykurovanie. Navyše dobre zateplený dom pomôže aj cez leto, kde nedovolí vnikať horúčave cez steny do vnútra. Pamätajte však, že nestačí zatepliť steny ale aj strechu.

 

Čím vlastne vykurujete?

Všetko sa vyvíja. Zdroje tepla, ktoré boli špičkou pred 10 rokmi sú už dnes neefektívne a zastaralé. Napríklad kondenzačné kotly sú efektívnejšie minimálne o 10 % oproti nekondenzačným. Ak máte podlahové vykurovanie, stačí zohrievať vykurovaciu vodu na výrazne nižší stupeň. Vývoj ide jednoducho dopredu. Ak chcete ušetriť, zvážte, či niektoré zariadenia v dome nevymeníte za novšie a efektívnejšie.

 

Cítite prievan? Vyháňa vám peniaze z vrecka

V starších domoch sú škáry, cez ktoré jednoducho fučí. Znamená to, že sa vám dovnútra dostáva vzduch z okolia, ktorý má inú teplotu ako ten vo vnútri. Takže ak chcete ušetriť, dobre prezrite napríklad okná či dvere, či cez ne neprefukuje.

Ušetriť na vykurovaní znamená tiež používať rolety

V zimnom období cez deň vyťahujte rolety. Slnko prirodzene bude cez okná ohrievať interiér. Naopak v noci ich nezabudnite zatiahnuť. Pridáte tak ďalšiu vrstvu, ktorá bude chrániť váš dom pred ochladzovaním.

 

Pracujte s termostatom

Pamätajte, že nastavenie termostatu o pár stupňom nižšie znamená výraznú úsporu. Pocit tepla, ako názov hovorí, je subjektívny pocit. Ak ste zvyknutí na „trenírkovú teplotu“, vaše vykurovanie pôjde naplno. Ak však znížite teplotu a oblečiete si napríklad tričko z dlhým rukávom, šetríte, a ani to nebolí 🙂

Pracujte s vrstvami a nielen na vašom dome

Aj vaše telo sa dá zatepliť. Nemyslite si, že po dome treba behať v spodnom prádle. Ak budete mať na sebe viac vrstiev, stále sa môžete cítiť pohodlne, ale vykurovať budete výrazne menej. Je úplne normálne napríklad pri pozeraní TV cez seba prehodiť deku. Tiež ponožky sú kamaráti.

 

Dobre pozatvárajte okná a dvere

Tajomstvom udržania tepla v interiéri je izolácia. Zatvorené dvere či okná sú presne o tom – o izolácii. Eliminujete tak prievan a úniky tepla.

 

Uzatvorte izby, ktoré nepoužívate

Prázdne izby, v ktorých sa nezdržiavate, nemusía mať tak vysokú vnútornú teplotu ako tie, v ktorých sa zdržiavate. Takže ich jednoducho zavrite a stiahnite v nich termostat na nižší stupeň. Avšak nevypínajte v nich kúrenie úplne, lebo potom vám budú fungovať ako zdroj chladu. Tiež je dôležité pri viacposchodovom dome vykurovať spodné izby. Teplo vďaka fyzikálnym zákonom stúpa hore, takže aj keď tieto izby nepoužívate, budú hriať zospodu.

 

Je veľa tipov, ako ušetriť. Takže budte rozumní a šetrite peniaze na projekty či veci, ktoré chcete a nevyhadzujte ich von oknom. Vykurovať sa musí. Ak sa to však robí šikovne, nemusí to stáť tak veľa peňazí 🙂

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako na to: Postavte si nízkoenergetický dom
Zaujíma vás šetrenie energie? Overte si, či aj vy veríte týmto mýtom

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať