Poslať na mail

Pre mnohé rodiny je záhrada rodinného domu počas jari a najmä leta hlavným miestom spoločných stretnutí, zábavy, hier či grilovačiek. Práve preto netreba podceniť jej úpravu, ktorá by mala korešpondovať so životným štýlom a potrebami jej užívateľov tak, aby sa v nej cítili vždy príjemne. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko tipov ako naplánovať a upraviť vzhľad záhrady a pripraviť sa tak na leto strávené v nej!

 

zahrada-uprava-2

 

Prispôsobte ju vašej osobnosti

Keď ide o vytváranie vašej súkromnej záhrady, vždy zvážte svoje vlastné preferencie, vkus a štýl, rovnako ako to, koľko času plánujete venovať jej úprave a starostlivosti o ňu. Zaneprázdnenejší by mali siahnuť po rastlinách – stromoch, kríkoch a kvetoch, ktoré sú odolnejšie, ľahko sa prispôsobujú prostrediu a nepotrebujú zvláštnu a častú starostlivosť.

 

zahrada-uprava-3

 

Tip: Ak chcete zo záhrady vytvoriť skutočnú oázu pokoja zahrňte do vášho projektu tiež fontánku, jazierko, alebo vtáčie búdky, ktoré prilákajú spievajúcich návštevníkov.

 

zahrada-uprava-6

 

Jednoduchá či zložitá?

Existuje toľko možností úpravy záhrady koľko je ich majiteľov. Popísať preto jednotlivé možnosti snáď ani nie je možné. V zásade sa však môžete vybrať dvomi smermi pričom oba majú niečo do seba. Prvou možnosťou je jednoduchá úprava, pri ktorej sa veľa nenarobíte no výsledkom bude pekná minimalistická záhradka. Prepracovanejšie riešenia s množstvom záhonov, altánkom či inými doplnkami sa odporúčajú najmä majiteľom, ktorí sú ochotný venovať starostlivosti o záhradu viac času aj financií. Zadosťučinením však môže byť zvýšený pôžitok z pobytu v záhrade.

 

zahrada-uprava-5

 

zahrada-uprava-4

 

Rozhodujúcim faktorom pre to, ktorým smerom sa vybrať je určite aj veľkosť záhrady. Pokiaľ nedisponujete dostatkom priestoru na výsadbu väčších stromov, kríkov alebo dokonca pestovania ovocia a zeleniny, malou náhradou môže byť bylinková záhradka. Okrem toho, že priestor zaplníte zeleňou, čerstvé bylinky využijete aj v kuchyni.

 

zahrada-uprava-7

 

Určte hlavnú funkciu záhrady

Záhrada by mala v každom prípade slúžiť určitému účelu, od ktorého sa bude odvíjať celá jej úprava. Túžite po dokonalom mieste na grilovanie a rodinné stretnutia? Plánujete ju využiť na leňošenie? Alebo má priestor slúžiť najmä deťom a hrám. Na základe funkcie následne zvoľte záhradné doplnky, začleňte do priestoru gril, prípadne vonkajšiu kuchyňu, hojdaciu sieť, detské preliezky a vhodne upravte terén. Pokiaľ pri úprave nezanedbáte plánovanie, budete sa tešiť záhrade, ktorá presne odpovedá vašim potrebám.

 

zahrada-uprava-1

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať