Poslať na mail

Čitateľ sa pýta: môžem klásť dlažbu tesne pri sebe tak, aby sa opierala jedna o druhú a potom zasypať pieskom s frakciou  0-0.4mm, alebo musím vždy vytvárať špáry? Na otázku odpovedá odborník.

 

Áno je to možné, dlažba sa dá klásť aj na dotyk, jedna k druhej, formou voľného položenia do podkladového kameniva. Realizácia takéhoto projektu však vždy vyžaduje splnenie niekoľkých predpokladov, a to:

 

1. Správne zhutnený základný podklad (otázka je koľko cm, podľa budúceho zaťaženia 15-40 cm). Podklad by mal byť tvorený drveným kamenivom s frakciou 4-8, alebo 8-16.

 

2. Obávam sa však, že v tomto prípade sa bude piesok s frakcia 0-0.4 mm vytrácať do podkladovej vrstvy. Pokiaľ kladiete dlažbu k sebe až na hranu, odporúčam medzipriestorové špáry nevysýpať pieskom. Miesto, kde je potrebné vysypať do špár piesok (najlepšie drvený kameň frakcie 0-4mm) sú koncové hrany celej dlažby 1-2 cm, pretože vplyvom tepla sa vám dlažba bude rozťahovať, a preto je dôležité, aby ste tento postup dodržali na koncoch plôch (aspoň na dvoch koncoch, ak si predstavíme štvorcový základ).

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať