Poslať na mail

Niekedy ako závlahový systém ľudia označujú komplikovaný systém hadíc zakopaných v trávniku, ktorý je ovládaný zložitým elektronickým systémom, inokedy hovoria o hadici, ktorá má na konci zavlažovač. Platí, že čím komplikovanejší systém, tým viac ste odkázaní na profi firmu. Je jasné, že veľa vecí nebudete riešiť svojpomocne – napríklad zazimovanie závlahového systému je fajn, ak najprv absolvujete s profesionálnou firmou a až na ďalší rok si bežíte požičať kompresor na vypustenie závlahy. No sú drobnosti, ktoré zvládnete aj sami. Tu sú najčastejšie poruchy, s ktorými sa viete vysporiadať – alebo aspoň viete vyskúšať najjednoduchšie riešenia predtým, než voláte odborníka.

závlahový systém

Voda nestrieka vtedy, keď má: je závlahový systém pokazený?

Ak máte problém s elektronikou a niečo v nej “odišlo”, vy s tým pravdepodobne nič neurobíte. Ale je možné, že systém je iba zle nastavený. Takže odporúčame:

  • skontrolujte si, či máte dobre nastavený čas dňa. Často býva chyba v tom, že máte prepnutý formát času z 24 hodinového na 12 hodinový. AM je doobeda, PM je poobede 🙂
  • skontrolujte, či sú káble dobre spojené. Sem tam sa obvod rozpojí. Tiež sa pozrite, či nie sú skorodované
  • skontrolujte, či cez vodný ventil z čerpadla preteká voda
  • skontrolujte, či je vetva, ktorá nefunguje tak, ako má, zapojená

Ak zistíte chybu inde ako v nastaveniach závlahy, pravdepdobne s tým vy ako laik nič neurobíte. Ale aspoň budete mať predstavu, čo s tým je a budete to vedieť povedať odborníkovi cez telefón (a môžete tiež pogoogliť, čo by to stálo).

zavlažovače

Voda zo zavlažovača strieka v podobe oparu, nemá tú správnu “silu”

Ak máte tvrdú vodu, je možné, že sa v tryske usadil vodný kameň. Odmontujte hlavicu zavlažovača a skúste prípravok proti vodnému kameňu. Keď vyčistíte trysku, problém by mal byť vyriešený. Ak to nejde, radšej použite novú hlavicu. Ešte jeden tip: pokiaľ je závlaha v záruke, nepaprite do toho, ale zavolajte dodávateľovi a keď to bude opravovať, pozerajte sa mu na ruky. Lebo ak do toho budete zasahovať vy, stratíte záruku.

 

Závlaha sa správa divne: na trávniku je trvalá mláka

Ak toto spozorujete, pravdepodobne vám zavlažovací systém niekde tečie. Odstavte teda prívod vody a opatrne sa snažte vykopať zeminu, až sa dostanete na miesto poškodenia. Ak je naozaj hadica prasknutá, opravte ju. Sú na to rôzne spôsoby – buď odstrihnete chybný kus a spojkami pripevníte nový, či použijete nejakú formu lepidla. Poraďte sa v záhradníckych potrebách či hobbymarkete. Ak ste to už opravili, spustite opäť vodu. Ak hadica “netečie”, vyriešili ste to, vráťte teda zem späť.

zavlažovač použitie

Do závlahy sa oplatí “miešať” v prípade, ak už netrvá záruka a ste si na 99,9% istí, že to dokážete opraviť aj sami. Vždy je však dobré naštudovať si manuál či kontaktovať výrobcu. Často vám dokáže poradiť nielen najvhodnejší spôsob, ale tiež prezradí rôzne vychytávky či najčastejšie problémy pri odstránení závady.

 

Po prečítaní tohto návodu nebudete ani zďaleka experti na závlahové systémy, no berte to tak, že je to prvý kontakt. Už aspoň budete vedieť, čo hľadať na internete ďalej 🙂

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať