Poslať na mail

Majitelia domov po celom svete si čoraz viac uvedomujú, že jedným z najjednoduchších spôsobov ako ušetriť peniaze na vykurovanie, osvetlenie a nákup potravín je práve netradičný život v skleníkoch. Tie už v súčasnosti nepredstavujú len dodatočné priestory v záhrade, určené na rast potravín ako tomu bolo donedávna ale ukazujú sa ako ideálny priestor na život. Ako vyzerá bývanie v takomto dome?

 

sklenik-byvanie-5

 

Predstavte si, že ste 5 členná rodina (rodičia, dve deti a pes) a máte len dve podmienky na miesto, kde chcete bývať. Na jednej strane je vašim snom živiť sa výlučne jedlom, ktoré si sami vypestujete, na strane druhej chcete žiť v meste. Nájsť takéto miesto už dnes nemusí byť nemožné. Podarilo sa to rodine Scholtenových s pomocou univerzity v Rotterdame, ktorá spustila projekt bývania v skleníku. Rodina tak v súčasnosti testuje bývanie v jednom z experimentálnych domov univerzity. Ten poskytuje priestor na rast vegetácie rovnako tak ako plnohodnotné miesto na život. Rodina sa po prihlásení do projektu a následnom prijatí s nadšením presťahovala do tohto unikátneho domu v roku 2015.

 

Skleník je pre túto rodinu priam ideálnym miestom na život. Helly Scholten, matka rodiny, pracuje ako floristka, ktorá dekoruje rôzne udalosti či fotenia a tak má k prírode a pestovaniu skutočne blízko.

 

Dom má „jedlú“ strechu, čo znamená, že je na nej možné pestovať napríklad zeleninu. Na zavlažovanie sa používajú výhradne nádrže s dažďovou vodou.

 

Okrem strechy poskytuje dom ďalšie špeciálne upravené miesta určené na pestovanie rôznych druhov potravín.

 

sklenik-byvanie-4

 

sklenik-byvanie-3

 

Konštrukcia skleníkového domu pozostáva predovšetkým s dreva a skla.
 
sklenik-byvanie-1

 

Zariadenie v interiéri sa z väčšej časti vôbec neodlišuje od zariadenia v klasickom dome.

 

Kuchyňa poskytuje všetky prostriedky na spracovanie jedla, ktoré si rodina sama vypestuje.

 

sklenik-byvanie-2

 

Rodina bude v skleníkovom dome žiť až do roku 2018, kedy sa plánuje ukončenie projektu. Aj vy ste zvedaví na výsledky?

 

Zdroj: cbsnews.com, contemporist.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať