Poslať na mail

V súčasnosti je rozšíreným trendom správať sa čo najviac ekologicky. Spolu s tým sa stávajú čoraz populárnejšie aj zelené strechy, ktoré sú skutočne zelené. To znamená, že celý ich povrch je pokrytý pôdou a rastlinami, čím sa vytvára prirodzená, rastúca strešná krytina. Uvažujete aj vy o jej konštrukcii? Aké výhody a nevýhody so sebou prináša, akým chybám sa počas budovania vyhnúť a ďalšie tipy sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Budovanie zelenej strechy

Ako sa dalo očakávať, vytvorenie zelenej strechy si vyžaduje spojenie oboch – architektonického know-how a záhradníctva. Prvým faktorom, ktorý treba zvážiť v prípade, že skutočne uvažujete o konštrukcii takejto „záhrady“ je sklon a tvar vašej strechy. Pokiaľ je strecha strmá alebo veľmi ťažko prístupná, potom zelená strecha nemusí byť praktickým riešením pre vás. Okrem toho je nevyhnutné vziať do úvahy aj ďalšie faktory ako celkový výraz a estetiku domu.

Premenu vašej pôvodnej strechy na zelenú odporúčame tiež vždy konzultovať so statikom. Vybudovanie zelenej strechy môžete zvládnuť aj samy, najmä pokiaľ ide o menšie plochy, napríklad strechu záhradného domčeka, alebo sa obráťte na skúsených profesionálov.

Pomoc pre životné prostredie

Asi najväčšou výhodou výstavby zelenej strechy je jej pozitívny vplyv na životné prostredie. Rastliny zlepšujú kvalitu ovzdušia a nasávajú škodlivý oxid uhličitý. Ak teda preferujete ekologický životný štýl a záleží vám na životnom prostredí, neváhajte!

Znížte vaše účty za spotrebu energie

Samozrejme, ekologická prospešnosť nie je jedinou výhodou. Váš bankový účet vám bude taktiež vďačný. Pôda pre rastliny pridáva ďalšiu vrstvu izolácie, čo znamená, že váš dom bude prirodzene chladnejší v lete a teplejší v zime. Tak pozitívne pôsobí na znižovanie výdavkov za vykurovanie a klimatizovanie priestorov domu. Okrem toho funguje aj ako zvuková izolácia.

Zber dažďa a snehu

Zelené strechy sú výborným zberačom zrážok. V lete to znamená, že pôda absorbuje vodu, čím sa znižuje odtok. Naopak v zime môže predstavovať istý problém, keď sa na plochej streche zadržiava sneh, ktorý pridáva na váhe.

Údržba

Tak ako klasická záhrada na zemi aj zelené strechy si vyžadujú pravidelnú údržbu tak, aby ste zabezpečili rast a zdravie rastlín. Na rozdiel od klasickej strechy je teda o niečo náročnejšia.

Cena

Cena zelenej strechy sa pohybuje v rozmedzí okolo 20 – 30 eur za m2. Napriek vyššej počiatočnej investícii a náročnejšej údržbe sa nemusíte báť, že sa vám náklady nevrátia. Kvalitnejšie prostredie pre život a úspora energií dokáže prevážiť aj vysokú cenu.

Ktorým chybám sa vyhnúť

Ak plánujete konštrukciu zelenej strechy, či už na rodinnom dome alebo len záhradnom domčeku, je vždy dobré dopredu vedieť, ktorým chybám sa v procese výstavby vyvarovať. Projekt sa môže skončiť úspešne no ako pri všetkom, vždy je tu aj druhá možnosť. Uistite sa, že viete aké chyby urobili pri konštrukcii ľudia v minulosti a ako sa im vyvarovať.

Nepúšťajte sa do konštrukcie naslepo

Uistite sa, že poznáte všetky fakty týkajúce sa konštrukcie aj údržby zelenej strechy skôr než sa do jej budovania pustíte. Myslite na to, že ide o pomerne zložitý systém a ten si vyžaduje dôkladné plánovanie. Zvoľte si rastliny, ktoré je vhodné pestovať vo vašej oblasti, a ktoré nevyžadujú starostlivosť, ktorú nemôžete zvládnuť. V prípade, že si nie ste s niečím istí, neváhajte a oslovte odborníka.

Drenážny systém

Je skutočne veľmi dôležité aby mala strecha dobre vybudovaný drenážny systém. Nevhodný alebo zle fungujúci odvodňovací systém môže spôsobiť hneď niekoľko nepríjemných problémov. Odvodňovanie hrá  významnú rolu pri správnom fungovaní zelenej strechy. Pokiaľ voda nemá kam odtekať alebo odteká nesprávne nastáva presýtenie pôdy, čo nie je prospešné ani pre rastlinstvo ani pre celkovú konštrukciu strechy, ktorá sa môže pod ťarchou vody poškodiť. Aj opačný extrém znamená problémy. V prípade, že voda odteká prirýchlo, rastlinstvo môže v dôsledku jej nedostatku zahynúť. Venujte preto dostatočnú pozornosť odvodňovaciemu systému aby ste predišli prípadným nepríjemnostiam.

Chyby v konštrukcii

Pri konštrukcii zelenej strechy je potrebné zistiť akú veľkú ťarchu je schopná udržať. Do výpočtov nezabúdajte započítať okrem hmotnosti jednotlivých izolačných vrstiev aj hmotnosť pôdy a rastlín, ktoré plánujete vysadiť. Do úvahy zoberte aj hmotnosť vody, ktorú je pôda schopná nasať.

Zváženie tvaru, sklonu strechy a umiestenia domu vám môže pomôcť predísť ďalšej častej chybe. Plochá strecha, napríklad zadrží viac vody ako šikmá, čo sa odráža tiež vo výbere rastlinstva. Aby bolo schopné prežiť zvoľte také, ktoré zvláda podmienky, ktoré konkrétna strecha ponúka.

Ešte raz pripomíname: nezanedbajte prípravu! Pripravenosť a znalosť podmienok zaistí dosiahnutie lepších výsledkov pri konštrukcii vašej novej zelenej strechy.

Na záver ešte pripájame niekoľko ukážok úžasných zelených striech z celého sveta.

zelene-strechy-4

zelene-strechy-3

zelene-strechy-5

zelene-strechy-2

zelene-strechy

Zdroj: doityourself.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať