Poslať na mail

Prístupová brána do vášho domu je z kovu. A je vystavená počasiu, dažďu, snehu, neúprosnému slnku. Niet sa čo čudovať, že sa tomu raz nevyhnete budete musieť natrieť bránu, ak chcete, aby vám ešte dlho slúžila. Na prvý pohľad jednoduchá úloha. Ako ju však vykonať správne?

natrieť bránu: ukážka 1

Ako správne natrieť bránu: prvý krok

Než sa pustíte do diela, je kľúčové vybrať si správne počasie. Preto si dobre sledujte, čo hlásia v predpovedi počasia a ak sa predpokladajú dažde, radšej si na natieranie nechajte zájsť chuť. Pozor, nielen dážď je problém. Taký vietor vie tiež dobre potrápiť. Hlavne vietor je problematický v tom, že všetko svinstvo a špinu vám z chodníka nafúka na čerstvo natretú bránu. A je to, môže vás oficiálne trafiť šľak.

 

Druhý krok: dobre všetko vyčistite

Zabudnite na to, že nabehnete so šmirgľom a začnete všetko bez rozmyslu drhnúť. Radšej si pripravte nejaký priemyselný čistiť, kefu a vedro s vodou a poriadne bránu vydrhnite. Aspoň zistíte, čo je hrdza a čo iba špina. Tiež sa zbavíte prípadných mastných fľakov, na ktoré by vám aj tak nechytila farba.

natrieť bránu: ukážka 2

Krok tretí: než začnete natierať bránu všetko dobre zakryte

Farba na kov drží ako šľak. Takže ak ňou niečo zakvapkáte, budete sa na to pozerať ešte veľmi dlho. Preto odporúčame všetko dobre zakryť krycou fóliou. Ušetríte si kopec nervov a sklamania.

 

Krok štvrtý: až teraz začnete odstraňovať starý náter a hrdzu

Nezabudnite na potrebné pracovné pomôcky. Nie je to bohviečo, keď sa vám hrdza dostane do očí. Ak budete používať elektrickú brúsku, takéto opatrenia sú namieste. Nechcete predsa, aby sa bordel z vašej brány dostal do vašich pľúc. Keď už odstraňujete starý náter a hrdzu, urobte to poriadne. Aj keď sa vám nepodarí všetok starý náter odstrániť, urobte, čo sa dá.

 

Krok piaty: vysporiadajte sa s hrdzou

Hrzda znamená, že začal kov oxidovať. Takže pekne odstráňte všetku zoxidovanú vrstvu a ošetrite tieto miesta starým dobrým odhrdzovačom.

 

Krok šiesty: natrieť bránu najprv základovou farbou

Týmto nešetrite. Natrite základovkou bránu aj dva tri krát. Každú vrstvu nechajte dobre vyschnúť – aj preto je dôležité mať pekné počasie. Je jedno, čo použijete – či sprej, štetec alebo inú technológiu. Dajte si pozor, aby ste natreli všetky miesta.

 

Krok siedmy a posledný: natrite bránu

Teraz prišiel čas na finálny náter. Použite farbu podľa vášho výberu. Odporúčame si nechať poradiť v maliarskych potrebách. Určite sa hodí niečo trvácne a s dobrým leskom. Opäť platí, že je dôležité natrieť všetky miesta. Kam sa nedostanete valčekom, použite malý štetec. Ale natrite všetko.

 

Gratulujeme. Ak ste dodržali uvedených sedem krokov, máte krásne natretú bránu, nič ste nezafúľali a prežili ste to v zdraví. Paráda.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať