Poslať na mail

Vybetónovať terasu je riešenie, ktoré zabezpečí dlhoročnú pevnosť a stabilitu. No ako všetko, ani vybetónovaná terasa nie je naveky a aj na nej raz budete mať popraskaný betón. S takýmito prasklinami sa však šikovný domáci kutil ľahko vysporiada. Čo teda robiť, ak sa vám na betónovej terase objavia praskliny?

popraskaný betón na terase
Než sa pustíte do opráv, zistite, ako vážne sú praskliny

Prečo to robiť? Lebo podľa toho, aké praskliny na terase máte, vyberiete vhodný postup. Ak sa jedná iba o vlasové praskliny, je pravdepodobné, že budú veľmi úzke a plytké. Skutočné praskliny vyžadujú väčšiu prácu.

Na popraskaný betón vyberte správny materiál

Ak sa jedná o malé, „vlasové“ praskliny, väčšinou stačí zmes piesku a portlandského cementu. Riešením môže byť tiež epoxid. Epoxidové plnivá na betón sú často v šedej farbe a sú dodávané v tube, takže s tým máte najmenej práce. V prípade, že chcete použiť prirodzenejšie riešenie, musíte spraviť hustú pastu z portlandského cementu, vody a piesku.

vlasové praskliny na betóne
Postarajte sa o praskliny skôr, než aplikujete betón či epoxid

Najprv je dôležité prasklinu očistiť, trochu rozšíriť – aby mohol betón dobre priľnúť – a hlavne, aby ste odstránili prípadné uvolnené časti. Použite dlátko. Je dobré, ak je spodná časť praskliny širšia ako vrchná, aby betón dobre priľnul a držal. Následne takto ošetrené praskliny dobre očistite. Môžete použiť wapku, čo je super riešenie, pretože nielen, že miesto očistíte, ale ho aj dobre navlhčíte.

Vyplňte popraskaný betón

Je dobré – najmä pri väčších prasklinách – použiť nejaké adezívum, aby sa zvýšila adhezívna sila betónu. Do praskliny aplikujte zmes cementu, vody a piesku a následne povrch uhlaďte patričnými nástrojmi. AK použijete epoxid, povrch uhládzať nemusíte. Ak použijete betón, je dobré povrch následne na pár dní zakrývať. Nezabudnite miesto navlhčovať cca. 1 x denne, aby sa opäť nerozpraskalo a betón pomaly vytvrdol. Vidíte, opraviť popraskaný betón na terase nie je žiadna veda 🙂

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať