Poslať na mail

Ak idete meniť koberec, alebo plávajúcu podlahu v izbe, nie je vždy nutné vyhodiť staré okrajové lišty. Dajú sa krásne demontovať a znovu použiť, po novej inštalácii podlahovej časti. Poďme sa pozrieť ako na to.

 

ako-demontovat-listy

 

Ekonomická náročnosť: ★

 

Realizačná náročnosť: ★

 

Čas na realizáciu: zhruba 10-15 minút na jednu lištu.

 

Potrebné náradie:

  • pevný orezávač
  • špachtličku
  • klin, alebo šidlo
  • kladivo
  • páčidlo
  • ochrannú dosku
  • kliešte

 

 Ak ste sa rozhodli, že si lišty uchováte, je dobré, keď si ich označíte tak, aby po opätovnej inštalácii boli na rovnakom mieste, na akom boli predtým. Je treba pracovať pomaly a metodicky a rozhodne nie silovo. Riskujete poškodenie líšt, ktoré sa už nebudú dať použiť a tým pádom vaša celá práca vyjde navnivoč. Sú dva druhy líšt. Tie novšie sa nasadzujú na špeciálne klipy osadené do steny a demontujú sa nadvihnutím spodku lišty (teda nie od steny) napríklad páčidlom a vyklipnutím z úchytu. Tie staršie sa inštalovali pomocou klinčekov bez hlavičky, alebo vrutov a týmto sa budeme venovať nižšie.

 

Klinčeky predstavujú hlavne jeden problém a to, že nemajú hlavičku, takže budete musieť lišty opatrne páčiť a vytiahnuť ich aj s klincami. No niekedy je bezpečnejšie klinček vtĺcť skrz lištu do podkladu pomocou kladiva a iného klinca rovnakej hrúbky (najlepšie s hlavičkou).

 

Prerazenie klinčekov skrz

Pomocou šidla a kladiva opatrne vtĺkajte klinček do vnútra lišty. Pokiaľ šidlo je už hrubé, môžete si upraviť klinec s hlavičkou o rovnakej hrúbke ako pôvodný klinec, že mu odrežete hrot. Takto upravený klinec jemne zatlčte do diery a tým vyrazíte pôvodný klinec von z lišty. Nový klinec hravo vytiahnete von kliešťami, len pozor, aby ste ho nevtĺkli až po hlavičku dnu.

 

ako-demontovat-listy-2

 

Krok 1 – odstránenie lepidla a tmelov

 

Pomocou špachtle sa opatrne dostaňte do priestoru medzi lištou a stenou. Keďže niektoré lišty sa lepia a kvôli nerovnosti stien aj tmelia (napr. akrylom), je potrebné, aby ste poza lištu prešli priestor špachtľou, aby sa uvoľnili lepené a tmelené spoje. Niekedy je potrebné špachtľu jemne priklepnúť aj kladivom. Ale opakujeme, jemne prosím.

 

ako-demontovat-listy-3

 

Krok 2 – jemné páčenie zospodu

 

Opatrne pomocou tupej špachtle jemne páčte lištu smerom hore. Lištu treba aj v tomto smere uvoľniť. Lišta sa postupne uvoľní tak, že budete vidieť ešte niektoré klince, ktoré ste neprerazili dnu.

 

ako-demontovat-listy-4

 

Krok 3 – páčenie s páčidlom

 

Keďže už máte lištu trochu uvoľnenú, môžete teraz použiť páčidlo. Nesnažte sa použiť páčidlo hneď na začiatku, poškodíte si tým lišty, pretože priestor medzi stenou a lištou je veľmi tesný. Ako ochranu pri páčení použite starý kus drevenej doštičky, ktorá dokonale ochráni vašu stenu, či podlahu. Doštička by nemala byť hrubšia ako 6 mm.

 

ako-demontovat-listy

 

Krok 4 – úplné uvoľnenie lišty

 

Vždy začnite len na jednej strane soklovej lišty a potom postupujte v úplnom uvoľňovaní až po druhý okraj. A pokračujte na ďalšiu lištu.

 

ako-demontovat-listy-5

 

Krok 5 – vytiahnutie klinčekov

 

Triviálna záležitosť. Zo zadnej strany pomocou klieští opatrne vytiahnete zvyšné klince. Hotovo. Máte demontované lišty bez poškodenia, ktoré môžete znovu použiť. Nezabudnite však na ich označenie, aby ste vedeli, ktorá kam patrí.

 

ako-demontovat-listy-1

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať