Poslať na mail

Možno by ste radi skúsili urobiť sami priečku do svojho bytu, alebo domu s použitím sadrokartónu, no netrúfate si. Nezúfajte, v tomto podrobnom návode si ukážeme, ako hravo zvládnuť postavenie jednoduchej konštrukcie.

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★

 

Dĺžka projektu: cca 2 dni (pre začiatočníka), pre jednoduchú priečku. V prípade tvorby výklenkov, či miesto pre dvere a okná realizačný čas predĺži až na tri a viac dní.

 


Aké náradie k tomu treba?

  • Ochranné pracovné prostriedky- najmä rukavice ako ochrana proti porezaniu sa o ostré hrany
  • Meracie pásmo a vodováha
  • Skrutkovač, alebo uťahovačka
  • Nožnice na plech, alebo brúsku s rezacím kotúčom
  • Brnkacia šnúra, alebo ceruzka

 

Potrebný materiál

  • Plechové profily pre konštrukciu sadrokartónových dosiek
  • Sadrokartón
  • Vruty do sadrokartónu a pre uchytenie konštrukcie
  • Kotviaci materiál do podlahy, stropu a bočných stien

 

Výhoda použitia sadrokartónu je nesporná v jeho rýchlej realizácii a preto, keď nechcete doslova murovať vo svojej obývačke maltou a následne omietať stenu, je táto aplikácia pre vás to najlepšie riešenie. Sadrokartónové platne sa dajú rýchlo zarezať na potrebný rozmer a ich inštalácia je jednoduchá. Výhoda kovovej konštrukcie je v jej presnosti (oproti drevenej sa nekrúti) a je rovná. Je to nehorľavý materiál a má predvŕtané otvory na ľahkú aplikáciu ďalších dielcov. Nevýhodou je azda vyšší prenos zvuku a rezonancia.

 

Príprava

Na prípravu si treba premyslieť presne, kde bude priečka stáť a do akých inštalácií (najmä elektroinštalácií) vám zasiahne. Takisto treba posúdiť typy materiálov (strop, podlaha a dve protiľahlé steny) do ktorých budete priečku upevňovať. Každý môže byť iný a na každý typ treba použiť iný kotviaci materiál. Pozor, ak náhodou máte v podlahe kúrenie, aby ste si ho vŕtaním nepoškodili. Kovové profily na konštrukciu, sadrokartón a všetok sprievodný materiál zoženiete v každých stavebninách.

 

sadrokartonova-priecka-13

 

Postup

Krok 1 – vyznačenie priečky na podlahu

Je potrebné, aby ste si presne vyznačili miesto, kde bude nová stena stáť. Ľahko sa to dá za pomoci jedného človeka ak vám pridrží špagátik, tzv. brnkačky. Je to šnúrka napustená práškovou farbou, ktorá sa napne na danom mieste a brnknutím do špagátiku sa farba otlačí do podlahy a máte ideálne rovnú čiaru vašej budúcej steny. Avšak nie každý toto má a tak môžete použiť jeden dlhý kovový profil konštrukcie a pomocou neho a ceruzky si takisto veľmi ľahko vyznačíte miesto inštalácie.

 

sadrokartonova-priecka-1

 

Krok 2 – prenesenie vzdialenosti do stropu

Prenesenie línie do stropu urobíte znovu s použitím dlhého rámového profilu a vodováhy. Na viacerých miestach, ale najmä na oboch koncoch steny si zvislo priložte profil k línii vyznačenej na podlahe a pomocou vodováhy sledujte, kedy je profil absolutne zvislý. Potom si na danom mieste urobte značku. Spojením značiek ceruzkou, alebo „brnkačkou“ vyznačíte priebeh steny na strope. Pri tejto práci požiadajte niekoho o pomoc, aby vám pridržal profil na vyznačenej línii.

 

sadrokartonova-priecka-2

 

Krok 3 – pripevnenie stropného profilu

V našom prípade máme sadrokartónový strop, takže uchycovanie horného rámu priečky nie je v podstate žiaden problém a použijeme vruty určené na spájanie kovových profilov. V prípade keramických, alebo betónových stropov, budete musieť znovu vŕtať otvory pre kotviacu techniku.

 

sadrokartonova-priecka-3

 

Krok 4 – pripevnenie podlahovej časti rámu

Spodný C profil položte presne na vyznačenú líniu a pomocou iného profilu ešte raz skontrolujte, či profil idete prichytiť do absolutnej zvislice. Ak je všetko správne, pripevnite ho do podlahy. Ak máte parkety, alebo plávajúcu podlahu, použite vruty do dreva, v prípade dlažby a betónu musíte na vyznačených miestach vyvŕtať otvory, vložiť hmoždinky a potom spodok konštrukcie takto prichytiť. V miestach, kde budú dvere samozrejme profil nebude a pomocou nožníc na plech, alebo brúsky s rezným kotúčom si profil skráťte do potrebnej dĺžky. Ak profil potrebujete nadpojiť, použite na to určený nástavec na predĺženie profilovej časti.

 

sadrokartonova-priecka-5

 

sadrokartonova-priecka-4

 

Krok 5 – umiestnenie zvislých priečok konštrukcie

Vyznačte si na spodnom profile pravidelné miesta, kde budú priečne profily konštrukcie. Ich úlohou je spevnenie celej konštrukcie a poskytovanie opory sadrokartónovej stene. Upravte si výšku zvislých profilov a pootočením ich nastrčíte do spodného a stropného rámu. Priklepávaním pomocou kladivka, alebo dreveného hranolu si profil umiestnite do presnej pozície, ktorú si premeriate opäť vodováhou. Špeciálnymi vrutmi profily spojíte.

sadrokartonova-priecka-7

sadrokartonova-priecka-6

 

Krok 6 – priestor pre dvere

Ak inštalujete priestor pre dvere, samozrejme musíte jednak dodržať potrebný odstup zvislých priečok v priestore budúcich dverí aj s ohľadom na rozmer zárubne (!) a zároveň musíte „orámovať“ priestor nad dvermi. No a pokiaľ nemáte správne otočené profily tak priečny do nich samozrejme nezasuniete. To sa robí tak, že priečny profil odrežete o 10 cm dlhší ako je šírka profilov určených pre zárubňu. Z každej strany v šírke 5 cm zastrihnite v 45 stupňovom uhle obe bočné strany C profilu. Ohnutím zvyšnej časti o 90 stupňov a zasadením medzi dva zvislé profily, takto získate priestor na uchytenie priečneho profilu.

 

sadrokartonova-priecka-8

 

Krok 7- posilnenie priestoru pre skrinky

Pokiaľ chcete do steny inštalovať skrinky a police, ktoré budú upevnené len do tejto steny, treba miesta, kde budú uchytené,  adekvátne posilniť. Robí sa to napríklad pomocou dodatočného priečneho profilu. Profil nainštalujte presne na miesto, kde budú budúce úchyty skriniek a políc. V spodnej časti môžete použiť OSB dosku, alebo preglejku k tomu istému účelu.

 

sadrokartonova-priecka-9

 

sadrokartonova-priecka-10

 

Krok 8 – elektroinštalácia

Keď chcete natiahnuť rôzne káble, ako prípravu na budúce el,. zásuvky, osvetlenie, audiosústavy a antény, zvládnete to aj sami. Dbajte hlavne o to, aby káble neležali na ostrých a elektricky vodivých hranách konštrukcie a boli vždy v chráničkách (husie krky), alebo prechádzali cez špeciálne plastové násadce  v kovovej konštrukcii. Avšak samotné zapájanie nechajte prosím na elektrikára.

 

sadrokartonova-priecka-11

 

Krok 9 – inštalácia sadrokartónových dosiek

Dosky si narežte na potrebné rozmery a začnite ich prichytávať z kraja do kovovej konštrukcie samoreznými vrutmi na uchycovanie sadrokartónu. Začíname však spravidla s doskami, ktoré nie je potrebné upraviť. Vruty uchycujte každých cca 20 cm, alebo podľa potreby a mali by byť zapustené jemne pod úroveň plochy sádrokartónovej dosky. Toto miesto sa neskôr bude tmeliť. Postupujete s ďalšími doskami, až zakryjete konštrukciu z oboch strán. Máte hotovú priečku a v pokračovaní tohto článku si predstavíme ďalšie kroky pri budovaní steny zo sadrokartónu, no najmä tmelenie špár a rohov, výrezy a finálne práce, tak aby vaša stena vyzerala perfektne.

 

sadrokartonova-priecka-12

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať