Poslať na mail

Opraviť rozpadávajúcu sa tehlovú stenu je relatívne jednoduchá práca, ktorá nevyžaduje odborné murárske znalosti. Tehlové steny majú životnosť približne 100 rokov, no malta, ktorá spája tehly, vydrží maximálne polovicu času životnosti tehál. Preto najčastejšie budete na tehlovej stene opravovať práve spoje. Malta zvetráva v dôsledku prirodzených zmien počasia a pokiaľ si všimnete, že sa tak deje, je najvyšší čas zakročiť. Takáto stena je totiž náchylná na to, aby štrbinami a prasklinami dokázala preniknúť voda. Ako teda jednoducho opraviť zvetranú tehlovú stenu?

tehlová stena
Najprv si pripravte povrch

Tu vám dobre pomôže stará známa wapka, ktorá odstráni nielen špinu, ale tiež zvetrané kusy malty. Takže dobre stenu vystriekajte a nechajte uschnúť.

Odstráňte všetky uvoľnené a odpadávajúce kusy malty zo spojov

Je fajn, ak pri tejto práci použijete bezpečnostné okuliare, pretože budete pracovať s dlátom. Ním odsekáte všetky oslabené časti malty do hĺbky 1-1,5 cm. Môžete tiež použiť oceľovú kefu, no pozor aby ste nepoškrabali tehlu samotnú. Keď máte túto prácu hotovú, je dobré zvážiť použitie penetrácie na očistené plochy, aby vám nová malta dobre držala.

rozpadávajúca sa tehlová stena
Nová malta pomôže opraviť rozpadávajúcu sa tehlovú stenu

Skúste v stavebninách pohľadať zmes, ktorá je určená pre tehlové steny. Predtým, než namiešate kompletné množstvo potrebné na opravu, namiešajte si malú vzorku, aby ste vedeli určiť, aká bude výsledná farba. Ak nie ste s farbou spokojní, skúste sa spýtať v stavebninách na možné farbivá. Ak je všetko odskúšané, aplikujte maltu do vyčistených spojov medzi tehlami. Použite murársku lyžicu a dajte pozor na to, aby vám v spoji neostávali bubliny. Na to použite špachtľu či dlátko. Ešte malý hack – najprv riešte vertikálne a až na záver horizontálne spoje.

Posledné dokončovacie práce

Opravené spoje by mali vyzerať tak ako tie pôvodné. Takže kým nie je malta úplne vytvrdnutá, môžete ju pomocou dláta ešte trocha upravovať. Nezabudnite udržiavať novú maltu nejaký čas vlhkú, nech vám nevyschne veľmi rýchlo. Vyhnete sa tak tomu, aby malta popraskala. Keď je všetko hotovo, zvyškov malty sa zbavíte dobrou kefou.

Niekedy je potrebné vymeniť celú tehlu. Postupujete rovnako, akurát vyberte takú tehlu, aby farbou a tvarom bola rovnaká, ako tie pôvodné. Nechcete predsa, aby vaša oprava vyzerala ako päsť na oko. Dnes už takúto opravu budete robiť veľmi zriedka, predsa len sa stavia z iných materiálov ako poctivej starej tehly. Ale ak máte starú chalupu a potrebujete na nej opraviť rozpadávajúcu sa tehlovú strechu, tento malý návod sa vám môže hodiť.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať