Poslať na mail

Kamenný múr je veľmi trvácny a prežije desaťročia. Pozrite sa na hrady, kamenné steny sú tu stovky rokov a stále stoja. No ako všetko, aj kamenný múr postupne naruší počasie, striedanie horúčav či mrazu alebo prírodné katastrofy. Ako každá stena, aj kamenný múr sa môže drobiť a zvetrávať. no nie je to nič, s čím by si zdatný kutil neporadil. Prinášame vám zopár tipov, ako sa vám môže oprava kamenného múru úspešne podariť.

oprava kamenného múru

Odhadnite škody na kamennom múre

Než vôbec začnete s opravou, najprv si dobre múr prehliadnite a zistite, koľko kameňov je poškodených a bude potrebovať výmenu. Vlasové praskliny a drobné poškodenia si nevšímajte. No ak sa kameň drolí a rozpadáva, je potrebné ho vymeniť. Pozor, nikdy nevymieňajte viac kameňov, než je nevyhnutné. Tiež platí, že väčšina opráv sa týka predchádzajúcich opráv múru, kde kameň “nesadol” správne. Veľkým ničiteľom je tiež mráz, keď voda zatečie do škár a následne zamrzne. Keďže voda pri zmene skupenstva na ľad zväčšuje svoj objem, zle spojené kamene, kde ostane dutina, sa veľmi rýchlo zničia.

Oprava kamenného múru začína odstránením poškodených kameňov

Toto nebude sranda. Ak sa kameň úplne nerozpadá, zvyčajne dlátom odstránite iba poškodenú časť. Ak musíte odstrániť celý kameň, dobre pomôže uhlová brúska s diamantovým kotúčom, ktorým kameň rozrušíte. Následne si pomôžete dlátom a kladivom. Pozor, nemôžete ísť veľmi do hĺbky, aby ste nenarušili aj okolité kamene.

ako opraviť kamenný múr

Nájdite vhodný kameň

Ak opravujete historický múr, možno budete musieť navštíviť miestny lom, odkiaľ pravdepodobne kameň pochádza. Keď nájdete vhodný kameň, prispôsobte ho uhlovou brúskou s diamantovým kotúčom, aby dobre sadol do otvoru. Pamätajte na to, že potrebujete miesto aj na maltu.

Osaďte kameň na miesto

Namiešajte maltu. Dnes máte na výber mnoho zmesí, preto dajte pozor na to, aby sa malta podobala na pôvodnú, ktorú použili murári pri budovaní múru. Ak reštaurujete prastarú stenu, pravdepodobne pôjde len o zmes haseného vápna, vody a piesku. Pri novšej stene použite pokiaľ možno rovnakú zmes ako pôvodný staviteľ. Navlhčite kameň a miesto, kam ho budete ukladať. Aplikujte maltu. Vložte kameň. V prípade nutnosti ho zabezpečte drevenou podperou alebo debnením. Keď kameň “sadne”, vyplňte maltou prípadné otvory a odstráňte ju tam, kde je prebytočná. Toto však robte až vtedy, keď je kameň “usadený” aspoň zopár hodín, nech vám nevypadne. A je to. Úspešne ste opravili kamenný múr. Každá situácia je jedinečná a budete potrebovať ten správny grif, no nie je to nič, čo by šikovný kutil nezvládol. Veľa zábavy s projektom “vaša oprava kamenného múru”.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať