Poslať na mail

Už celé stáročia vznikali kamenné múry, ako prirodzená činnosť obrábania polí, kde sa kamene zbierali a zem sa tak od nich čistila, aby bola úrodnejšia a ľahšie obrábateľná. Kamene sa začali ukladať najskôr na kopy a neskôr sa z nich začali formovať akési predelenia jednotlivých pozemkov. Tisíce takýchto múrov vidíme napríklad v Chorvátsku. Ak vás oslovuje nádych staroveku, možno práve takýto múr sa hodí na váš pozemok.

 

 kamenny-mur-1

 

Ekonomická náročnosť:   ★★

 

Realizačná náročnosť:    ★★★

 

 

Prírodný materiál

Nie je nič viac prirodzené, ako stavať z tradičných materiálov ako kameň a mnohé kamenné steny už takto stoja celé storočia. Ak chcete spraviť svoju záhradu, pozemok, či externý priestor v okolí domu zaujímavejší, je to rozhodne nápad, ktorý je na zváženie. Nebojte sa, že vám zničí modernú architektúru bývania. Práve naopak, takáto stena, alebo fragment rozhodne len podporí vaše moderné bývanie a stane sa atraktívnym pre oko. Múr je absolútne odolný voči akémukoľvek počasiu a nie je potrebné ho po dostavaní udržiavať. Buďte však pripravení na prašnosť, zdvíhanie ťažších kusov, lietanie úlomkov skál pri lámaní a na malé škrabance, ktoré ani neviete kde vznikli. Preto treba nosiť pracovné topánky s oceľovou ochranou, rukavice a samozrejme ochranné okuliare.

 

kamenny-mur-2

 

Krok 1 – Umiestnenie

Najideálnejšie miesto pre výstavbu je také, kde je prirodzenie veľa kameňa všade naokolo, ale na druhej strane v dnešnej dobe doviezť (lámaný) kameň nie je až tak ekonomicky náročné. Ďalej si poriadne premyslite umiestnenie múru, niekedy múr plní aj rolu opory svahu a prirodzenej kaskády, avšak v tomto prípade je realizácia o čosi komplikovanejšia, pretože kaskády s nemurovaného materiálu musia byť šikmo naklonené, tak aby odolával tlaku svahu a nenakláňal sa. O tomto riešení si povieme v jednom z nasledujúcich článkov. Popremýšľajte aj o tom, či vám múr nenaruší korene vzácnych stromov a rastlín, o ktoré nechcete prísť, ale na druhej strane, ak tam sú silné korene, môžu vám časom celý múr zdvihnúť a tlačiť do nežiaduceho stavu. Preto dva krát premyslite všetky náležitosti.

 
kamenny-mur-10
 

Krok 2 – Výkop základov

Platí pravidlo, že do 90 cm výšky múru, by mala byť šírka múru minimálne 2/3 výšky, teda v našom prípade 60 cm. Ideálne je však keď šírka múru sa rovná jeho výške (platí do výšky 90 cm), čo je dosť materiálu a radšej zvolíme užší múr s použitím lepiacej malty, ktorú ale rozumne skryjeme. Základovú ryhu kopeme do hĺbky cca 25-45 cm a samozrejme dĺžka ryhy (múru) nás neobmedzuje, iba ak hranicou pozemku.

 

kamenny-mur-6

 

Krok 3 – Triedenie kameňa

Vzhľadom na to, že používate prírodný kameň, každý z nich sa bude líšiť od ostatných a niektoré sú vhodnejšie pre niektoré účely, ako ostatné. Vyberte najväčšie a najviac nepravidelné kamene do základov. Veľké a ťažké základy múru ho urobia pevným. Ďalší z kameňov, ktorý budete často potrebovať je taký, ktorý má aspoň jednu plochu rovnú, pretože práve tieto pôjdu na vrch múru a budú tvoriť prirodzené estetické vyrovnanie a zakončenie múru.  Ďalej budete potrebovať kamene, ktorými previažete celú plochu a preto každých 1,5 m budete potrebovať kamene, ktoré budú mať čo najväčšiu dĺžku. Kameň kladiete na celú šírku múru. Zvyšok kameňov sú základný stavebný materiál a vhodné na akékoľvek vypĺňanie. Netreba azda hovoriť, že kôpky triedenia si rovnomerne rozdeľte po celej dĺžke plánovaného múru, aby ste sa veľa nenanosili a aby kamene boli ihneď po ruke.

 

Krok 4 – Položenie základov

Použite fúrik na vyklopenie kameňov určených do základovej ryhy. Páčidlom potom poposúvajte kamene tak, aby sa vôbec nehýbali. Priestor medzi nimi vyplňte menším materiálom. Štrkové lôžko nepoužívame, pretože nie je potrebné. Váha a plocha kameňov je dostatočne veľká, aby sa netlačili do zeme.

 

Krok 5 – Položenie prvej vrstvy

Začnite klásť múr z jednej strany a samozrejme si natiahnite špagát, ktorý vám bude určovať, že sa vám stena nebude nakláňať. Je to ako skladačka. Musíte nájsť tvarovo najvhodnejšie kúsky, ktoré vám najviac sadnú do daného priestoru. Používajte kladivo na poriadne usadenie kameňa do jeho lôžka. S použitím murárskeho kladiva si niektoré kamene upravte podľa potreby, aby vám dokonalejšie zapadli. Kamene sa nesmú vyklať. Ako sme už vyššie spomenuli, je potrebné min. každých 1,5 metra múr previazať väčšími kameňmi a kladú sa na celú šírku múru. Snažte sa, aby ste nevytvárali kanáliky pre dažďovú vodu, ktoré sú vyspádované do vnútra múru, ale skôr von z múru.

 

Krok 6 – Položenie poslednej –rovnej vrstvy

Múr sa zakončuje rovnými kúskami, ktoré sme si vopred vytriedili. Ak robíte múr užší, ako sme vyššie spomenuli a a chápeme aj prečo, môžete si pomôcť s celkovou stabilizáciou múru, že vrchnú vrstvu prilepíte maltou. Nadaného majstra spoznáte tak, že maltu vlastne vôbec nevidíte. Múr je tak spevnený, len doporučujeme použitie kvalitných mált, ako napríklad
Profimalt, pretože má extrémnu pevnosť a odolnosť práve v exteriéri. Ak je múr tenký, napríklad 40 cm, môžete si s Profimaltom priebežne pomôcť aj v spodnejších vrstvách, ale dávajte si pozor, aby ste to neprehnali a nevytvorili pravý opak vášho zámeru, teda murovaný múr.

 

kamenny-mur-5

 

Hotovo, múr je na svete…Bola to ťažká a špinavá práca, ale rozhodne je to jedinečný prvok architektúry vášho obydlia.

 
Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať