Poslať na mail

Betónový plot sa stáva akousi bratislavskou modernou. Pokiaľ kúpite či postavíte novostavbu v satelitoch pri veľkomestách, jedným z prvých krokov je oddelenie vášho pozemku od všetkých ostatných. Zatiaľ čo na dedine si ľudia často vystačia s jednoduchým pletivom či dreveným plotom z latiek, v satelitoch je moderný betónový plot. Jeho obľuba neustále stúpa. Prečo?

 

Betónové ploty sú prakticky nezničiteľné

Investícia do betónového plotu je investícia na istotu. Betónový plot vás spoľahlivo prežije a je veľmi trvácny. Možno sa v nás ozýva stredoveký človek. Každý pán hradu chcel mať vysoké, pevné a nedobytné hradby. Betónový plot tento sen plní aj dnes. Navyše do neho netreba ďalej investovať. Raz ho postavíte a je to.

Betónový plot je aktívum, ktoré zvyšuje cenu nehnuteľnosti

Cenu dvíhajúce kombo v prípade rodinných domov je garáž a betónový plot. Je to totiž solídna „stavba“ a každému kupcovi prebehne v hlave, že taký betónový plot musel stáť „majlant“ a preto je oprávnené, ak si predávajúci pýta vyššiu cenu.

 

Betón môže byť veľmi estetický

Samozrejme, koľko ľudí toľko chutí. Niekto chce obyčajný šedivý betón. Stačí, že je vysoký aspoň dva a pol metra a nikto vám nevidí na pozemok. No sú tu možnosti aj farebných betónov, rôznych vzorov, oblúkov a podobne. Takéto ploty vyzerajú parádne (a drahšie, ako v skutočnosti). Navyše má ešte jednu výhodu: krásne vám odfiltruje zvuky z ulice. Ak bývate na frekventovanej ulici alebo sa okolo vás budú presúvať kvantá aut zo satelitu smerom do či z mesta, zvukotesnosť betónového plota rozhodne oceníte.

Betónový plot je permanentný

Toto môže byť nedostatok. Ak totiž raz postavíte betónový plot, je to natrvalo. Nie je to jednoduché ho napríklad posunúť o meter. Ak také čosi musíte realizovať, môžete si pripraviť nervy, pneumatické kladivo a kopu roboty. To nie je ako pletivo, ktoré zhodíte, presuniete stĺpiky a opätovne natiahnete. Treba si uvedomiť, že betónový plot je vlastne samostatná stavba, ktoré potrebuje svoje základy. Ak ho chcete postaviť na nerovnom povrchu, pripravte sa výdavky.

 

Napriek všetkým negatívam, pozitíva betónových plotov prevažujú. Sú postavené relatívne rýchlo, sú pevné, trvácne a nemusíte sa báť, že vám ich nejaký vandal jednoducho zvalí. Samozrejme, že mu hrozí grafitty z ruky pubertálneho výrastka, ale priznajme si, radšej ho mať na plote ako na fasáde domu. My betónovým plotom hovoríme jednoznačné áno. A čo vy?

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať