Poslať na mail

Dlaždice praskajú. To je fakt. Niekedy je to spôsobené mechanicky – na dlaždicu vám jednoducho padne ostrý a ťažký predmet – inokedy je to v exteriéri spôsobené počasím. Tiež nie je nič nezvyčajné, ak sa na dlaždiciach objavia jemné vlasové prasklinky, čo je spôsobené tým, že dom „sadá“. Každopádne je poškodená dlaždica nepekná a treba ju opraviť. Ako však opraviť poškodenú dlaždicu, pokiaľ nie ste profesionál? Nebojte sa, dá sa to. Tu sa môžete inšpirovať, ako opraviť poškodenú dlaždicu.

opraviť poškodenú dlaždicu
Vymeňte poškodenú dlaždicu za novú

Vždy, keď sa robí dlažba, sa objednáva materiálu viac. Takéto dlaždice sa však nevyhadzujú, ale poctivo uschovávajú práve na takéto príležitosti. Totiž aj keď kúpite rovnakú dlažbu, ešte neznamená, že bude zhodná. Jednotlivé várky sa totiž môžu líšiť odtieňom v závislosti od toho, ako sa podarilo dlaždice vypáliť. Preto je veľmi dobré, ak máte nejaké uschované, pretože máte istotu, že budú z jednej várky. Ako vymeniť dlaždicu sme vám ukázali napríklad v blogu VÝMENA POŠKODENEJ DLAŽBY.

epoxidové lepidlo
Pomôže aj epoxidové lepidlo

Ak nemáte rezervu a chcete opraviť poškodenú dlaždicu, môže pomôcť aj dvojzložkové epoxidové lepidlo. Pripravte si ho a jemne ho vložte do vyčistenej praskliny. Keď zaschne, budete potrebovať farbu, ktorou lepidlo zatriete, aby ste zakryli prasklinu. Alebo ho naopak necháte priznané. Veď každému sa páči niečo iné.

Opraviť poškodenú dlaždicu bez dlaždice? Použite lepidlo

Niekedy keď sa napríklad odlomí roh dlaždice, môžete si pomôcť tak, že miesto zatriete lepidlom, ktorým ste dlaždice lepili. Dajte pozor, aby ste vybrali správne, existujú viaceré typy lepidiel na rôzne typy dlažby.

odlamovací nôž

Čo z rozpraskanými škárami?

Toto je jednoduché. Zoberiete si odlamovací nôž a odstránite rozpraskanú škárovaciu hmotu. Potom tam jednoducho aplikujete novú. Na odstránenie prebytočnej škárovacej hmoty použite špongiu a čistú vodu. Dajte si však pozor, aby ste trafili tú správnu farbu.

Kúpte si novú dlaždicu

Ak potrebujete vymeniť celú dlaždicu a nemáte žiadnu v zálohe, môžete kúpiť aj novú. Dobrou správou je, že dlaždice sa predávajú vo viacmenej štandardizovaných veľkostiach. Musíte trafiť akurát hrúbku, odtieň a povrchovú textúru. Ak sa to podarí, novú dlaždicu od tých starých ani nerozoznáte. A ak aj nie, ruku na srdce, vždy lepšie vyzerá bezchybná čo aj s iným odtieňom ako poškodená. Veľa zábavy s vaším projektom.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať