Poslať na mail

Dlaždice sú pevný materiál, no často sa stáva, že jednotlivé dlaždice prasknú či sa odlomí roh. Keď sa to udeje pri pokládke, jednoducho ju remeselník vymení. Čo však, keď takáto dlaždica praskne až pri užívaní? Alebo ste si to pri pokládke nevšimli? Nech sú dôvody akékoľvek, rozhodne nie je ťažké vymeniť prasknutú dlaždicu. Nepotrebujete hneď volať podlahárov, zvládnete to aj sami. Stačia skutočne základné kutilské zručnosti 🙂

odstráňte škárovaciu hmotu

Odstráňte starú škárovaciu hmotu

Musíte vyškrabať starú škárovaciu hmotu. Použite vhodný nástroj, no dajte pozor, aby ste nepoškodili susediace dlaždice. Je potrebné hmotu odstrániť tak, aby bolo jasne vidno bočné strany dlaždice.

rozbite starú dlaždicu

Rozbite starú dlaždicu

Použite klasické kladivo. Začnite si pekne od stredu. Pomôže vám napríklad klinec. Pozor na to, aby vám neodletel úlomok dlaždice do oka, je fajn mať ochranné okuliare.

odstráňte starú kachličku

Teraz môžete odstrániť starú dlaždicu

Použite dlátko. Postupujte jemne, nechcete sa predsa prekopať k susedovi či do pivnice. Opatrnosť je namieste, inak poškodíte susediace dlaždice.

odstráňte staré lepidlo

Odstráňte staré lepidlo

Použite vhodné náradie. Ide o to, aby ste uvoľnili miesto pre nové lepidlo, ktorým prilepte dlaždicu. Odstráňte toľko lepidla , koľko je len možné a použite drsný šmirgel, aby ste sa zbavili aj malých zvyškov. Odstráňte všetok prach a úlomky napríklad vysávačom.

čas vymeniť prasknutú dlaždicu

Prišiel čas vymeniť prasknutú dlaždicu

Naneste malú vrstvu lepidla. Opatrne položte dlaždicu. Buď ju vycentrujete od oka alebo môžete použiť tiež dištančné krížiky, aby dlaždica/kachlička dobre sadla. Na dlaždicu položte rovnú dosku tak, aby ste prekryli aj susedné dlaždice a trocha dosku poklepte gumeným kladivom. Tým zabezpečíte, že dlaždica bude v rovnakej výške ako ostatné.

sparovanie dlazdice

Novú dlaždicu poriadne vyšpárujte

Najprv opatrne odstráňte dištančné krížiky a prebytočné lepidlo. Ak sa lepidlo dostalo aj na povrch dlaždice, utrite ho, než zaschne. Potom nechajte, nech si dlaždica dobre „sadne“ aspoň 24 hodín. Následne použite špárovaciu hmotu, ideálne presne takú, ako bola použitá aj na okolité dlaždice. Buď použijete správny nástroj alebo vám postačia aj prsty. Prebytočnú hmotu utrite. Použite mokrú špongiu a špáry prejdite, nech sa úplne vyrovnajú.

výsledná podlaha

Podlahu dobre poumývajte teplou vodou a uistite sa, že ste odstránili všetky zvyšky a špinu. Počkajte, nech podlaha dobre uschne a následne môžete použiť prípravky na podlahu, podľa pokynov výrobcu. Ako vidíte, celá „operácia“ nebola vôbec ťažká a zvládne ju ktorýkoľvek šikovnejší kutil. Veľa zábavy s prípadnými opravami podlahy, priatelia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať