Poslať na mail

Vždy na jeseň začnú problémy pre každého majiteľa domu. Do jeho obydlia sa totiž začnú sťahovať neželaní škodcovia. Je to prirodzené, začína im byť vonku zima, tak idú tam, kde im je lepšie. Za teplom a za jedlom. Či už ide o pavúky, hmyz či hlodavce, všetci sa radi prisťahujú k vám. Čo však urobiť, aby bol váš dom pre neželaných návštevníkov menej príťažlivý? Vyskúšajte tieto prirodzené odpudzovače škodcov.

hlodavce
Kremelina alebo diatomická zemina

Diatomická zemina je zemina, ktorá vznikla z planktónu v oceánoch alebo jazerách. Dá sa bežne kúpiť na internete, pričom mnoho ľudí ju využíva aj ako doplnok potravy pri detoxikácii. Pri odpudzovaní škodcov je zaujímavé to, že ju nenávidia blchy, šváby, pavúky a mnoho ďalšieho nepríjemného hmyzu. Spôsobuje im totiž dehydratáciu. Takže im ju nasypte na miesta, po ktorých sa presúvajú (a kam sa často nedostane vysavač).

Borax patrí tiež medzi prirodzené odpudzovače škodcov

Borax alebo tetraboritan sodný je chemická látka, ktorú kúpite napríklad v drogérii. Tiež sa používa v poľnohospodárstve. Faktom je, že výborne odpudzuje hmyz, najmä mravce. Pozor však, pri vdýchnutí je toxický, takže ho nedávajte tam, kam sa môžu dostať deti či domáce zvieratá.

vysávanie je veľmi účinné
Vysávač je základ

Najlepší bojovník proti škodcom je čistota. Pravidelné vysávanie vás spoľahlivo zbaví drobných škodcov. Nevysávajte však len koberec – tiež sa sústreďte na garniže, matrace, pod nábytkom atď.

Bylinky tiež dobre pomôžu

Samozrejme, že nie každému zafungujú. Pravdou však je, že bylinky ako mäta, rozmarín, levanduľa, škorica, klinčeky, eukalyptus či bazalka sa používali oddávna na odpudzovanie hmyzu. Urobte si malé látkové sáčky a vložte vysušené bylinky do zásuviek alebo namočte vatové tampóny do eseciálneho oleja a dajte ich tam, kde predpokladáte aktivitu hmyzu.

chili papričky
Chili papričky

Sú brutálne aj pre ľudí. Čo však dokážu narobiť s citlivými nosmi hlodavcov? Použite ich a uvidíte, či sa myši odvážia prísť.

mačka patrí medzi prirodzené odpudzovače škodcov
Mačka je klasika

Proti myšiam môžete použiť čokoľvek, ale dobrá mačka je klasika, na ktorú vsádzali už naše staré matky. Nie je to len o mačke ako lovcovi. Myši a iné hlodavce sú vystrašené už keď zacítia napríklad mačací pelech.

Oceľovú vlnu myši „nedajú“

Ak ste našli myšacie diery, natlačte tam oceľovú vlnu. Je to jeden z mála materiálov, ktoré myši nedokážu prehrýzť.

Je ešte veľa receptov – buď ich poznáte z rozprávania rodičov či známych, alebo ste ich našli na internete. Proti škodcom pomáha vraj tiež aviváž, amoniak (hoci ten smrad bude odpudzovať aj vás), proti muškám funguje tiež jablčný ocot… Ak vás škodcovia trápia, vyskúšajte tieto recepty. Ide totiž väčšinou o prirodzené riešenia, ktoré nezaťažia životné prostredia a neohrozujú ani vás. Veď každé riešenie je vítané, ak vás zbaví neželaných škodcov.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať