Poslať na mail

Zaplavená pivnica je skutočne vážny problém. Je to určite to posledné, čo by ste vo vašom dome chceli zažiť. V pivnici obvykle skladujete rôzne veci, ktoré voda poväčšinou úplne zničí. Vysušiť zaplavenú pivnicu je veľký a vážny problém, ktorý budete riešiť pár týždňov, než si budete istí, že pivnica je skutočne suchá. Takže lepšie určite je takejto záplave pivnice predchádzať. Na Slovensku si pomaly zvykáme na intenzívne prívalové dažde. takí bratislavčania by vedeli hovoriť 🙂 Ako teda predchádzať zaplavenej pivnici?

zatopená pivnica: takto to príde

Pravidelne čistite odkvapy

Voda natečie do pivnice z jednoduchého dôvodu. Je to najnižšie položená časť domu a keďže voda tečie smerom nadol, nakoniec sa ocitne v pivnici. Ak však máte dobre fungujúce odkvapy, voda bude odvedená mimo domu, či už do kanalizácie alebo trativodu. Udržujte teda odkvapy čisté a pravidelne odstraňujte nahromadenú špinu ako napríklad hnijúce lístie.

 

Výsledkom prasklín v základoch býva zaplavená pivnica

Dobre si prezrite pivnicu zvonka aj zvnútra. Ak zbadáte praskliny v základoch, okamžite ich riešte. Tie jednoduchšie a povrchovejšie praskliny vyriešite aj sami. Na tesnenie použite betón či iný materiál. Ak je prasklina vážnejšia, nehanbite sa a zavolajte radšej profesionála.

zaplavená pivnica: takto to vyzerá

Zhnité či rozpraskané pivničné okná sú problém

Často býva na pivnici okno. Hoci v pivnici je relatívne vysoko, zvonku je jasné, že je tesne nad úrovňou pôdy. Dobre si prezrite, či cez okno do pivnice netečie. Ak sa tak deje, zvážte výmenu za plastové či alumíniové varianty.

 

Francúzske odtoky môžu vyriešiť problém s vlhkosťou

Ak je okolitý terén vyššie a voda sa hromadí okolo domu, alebo vám k domu tečie zrážka, bude treba odvodniť okolie domu. Na toto súžia tzv. francúzske odtoky. Vykopte okolo základov odvodňovací kanál do hĺbky cca 30 cm a na spodok dajte keramickú či PVC rúru. Následne kanál zasypte štrkom. Rúra bude ústiť do zásobníka. Viac o francúzskych odtokov si prečítajte napríklad tu.

škody v zaplavenej pivnici

Nefugujúca kanalizácia

Obvykle ide o problematické napojenie odtoku z domu do verejnej kanalizácie. Ak toto napojenie nie je dobré či sú v ňom prekážky, voda nebude stíhať odtekať od vášho domu do verejného kanála a je tu problém. Zistite, na čej strane je problém a riešte ho.

 

Zaplavená pivnica je nepríjemnosť, ktorú musíte riešiť okamžite a obvykle vás stojí nemalé peniaze. Takže je oveľa jednoduchšie, ak problému budete predchádzať. Veru tak, mať dom si vyžaduje aj veľa práce, no benefity bývania vo vlastnom dome sú neporovnateľné s inými typmi bývania. Takže povenujte sa svojej pivnici a všetko bude v pohode 🙂

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať