Poslať na mail

Vlhkosť v pivnici je vždy problém. Nie je to totiž priestor, ktorý jednoducho vyvetráte. Zároveň je pivnica takpovediac v základoch domu, takže ak sa tu bude tvoriť a zhromažďovať vlhkosť, koledujete si o problém. Neriešená vlhkosť v pivnici môže viesť až k štrukturálnym zmenám a následne k drahým opravám. Navyše sa vo vlhkej pivnici vytvára pleseň, rastú tu rôzne neželané huby a ak máte doma astmatika či alergika, vytvára sa pre neho veľmi nepriaznivé prostredie. Prinášame vám zopár tipov, ako udržať pivnicu pekne v suchu.

 

Presvedčte sa, že všetka voda tečie od domu

Váš dom je váš hrad a každý správny hrad stojí na kopci. Ťažšie sa taký hrad dobýja a, čo je dôležité pre náš dom, všetka voda tečie od neho a nič do základov. Takže, ak chcete mať vašu pivnicu pekne suchú, dajte pozor na to, aby sa okolitý terén zvažoval smerom od domu.

odkvapy

Vlhkosť v pivnici sa dá vyriešiť aj odkvapmi

Keď prídu lejaky, je dôležité mať systém na odvod vody. Inak vám zo strechy stečie pekne do základov a objaví sa v pivnici. Dajte tiež pozor, aby zvod ústil pekne smerom od domu a nič nevsakovalo do základov.

vodeodolný náter

Veľa dokáže vyriešiť aj vodeodolný náter

Ak vám “plačú” steny v pivnici, pretože sa na nich kondenzuje vlhkosť, použite kvalitný vodeodolný náter. Toto môže pomôcť pred nepríjemným a neželaným vlhnutím stien.

 

Použite odvlhčovač

Existuje mnoho značiek. Asi najznámejší je ceresit. Oplatí sa umiestniť odvlhčovač do pivnice, “naládovať” ho tabletou a nechať pracovať. Možno budete musieť umiestniť viacero odvlhčovačov, ale nakoniec si urobia svoju prácu dobre.

 

Odvodnite základy štrkom

Vykopte okolo domu kanál a vyplňte ho štrkom. Štrk dokáže skvelo absorbovať vlhkosť a určite to pomôže vašej vlhkej pivnici.

zaizolované potrubia

Dobre zaizolujte vodovodné potrubia

Potrubie so studenou vodou v lete je nielen studené, ale pokiaľ teplota prekročí rosný bod, vytvára sa na ňom vlhkosť. Často vám z takýchto potrubí v pivnici kvapká voda, hoci potrubie nie je prasknuté. Môže za to práve kondenzácia. Ak však potrubie dobre zaizolujete, tomuto sa elegantne vyhnete.

 

Do pivnice nepatria vlhké handry ani zbytočný nábytok

V žiadnom prípade v pivnici nikdy nič nesušte. Na jednej strane vám akékoľvek oblečenie v pivnici “nasmradne”, na druhej pridávate vlhkosť do už aj tak vlhkého prostredia. Drevený nábytok tiež môže fungovať ako špongia. Ak je vlhký, tiež rád plesnivie a hnije. Takže ak ho v pivnici nepotrebujete, šup s ním preč.

 

Zopár ďalších tipov ako riešiť vlhkosť v pivnici

Skontrolujte, či všetky zariadenia majú výpust von z domu. Neotvárajte okná na pivnici počas dažďa či vo vlhkých dňoch. Odvodnite aj parapetu na pivničnom okne – ak nie je urobená dobre, bude voda stekať do pivnice. Prípadne nainštalujte ventilátor, ktorý odvedie vlhký vzduch mimo pivnice.

 

Vlhkosť v pivnici je peklo. Keď ju raz máte, ťažko sa zbavíte nežiaducich prejavov ako plesne, smrad či hniloba. Navyše vlhká pivnica nie je zrovná ideálne miesto na skladovanie potravín. Takže odporúčame – použite naše tipy a zbavte sa vlhkosti skôr, než to bude nemožné.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať