Poslať na mail

Betónové plochy nemajú radi vodu. Preto je vlhkosť v pivnici veľký problém. Voda postupne rozrušuje betón a keď sa k tomu pridruží pleseň a rôzne huby, máte “našliapnuté” na vážny problém. Obzvlášť častý je tento problém v pivnici, pretože tieto miestnosti majú väčšinou veľmi zlú ventiláciu, takže prípadná vlhkosť sa nemôže odvetrať. Navyše sú v pivnici častou umiestnené rôzne dôležité zariadenia či vedenia ako elektrické káble, vodovodné či kanalizačné rúry, odpadové potrubia a pod. Je nevyhnutné, aby ste pravidelne kontrolovali tieto priestory a hľadali známky poškodenia. Samozrejme, voda nie je jediný problém. Často sú to aj plesne, ktoré sú následkom vlhkosti alebo napríklad zamorenie škodcami. Väčšina takýchto problémov však začína presakujúcou vlhkosťou. Čo teda robiť, aby sa vám vlhkosť v pivnici vyhla?

Systémy pre vykurovanie, vetranie a klimatizáciu často spôsobujú vlhkosť v pivnici

Tieto systémy je nevyhnutné pravidelne kontrolovať. Preto preverte, či nie sú upchaté rúrky na odvod kondenzátu a skontrolujte, či sú čisté filtre. Ak sú zanesené, vzduch zle cirkuluje a tým pádom sa môže okrem iných problémov aj kondenzovať vlhkosť. Takže ak sú zanesené filtre, upchaté rúrky či porušené tesnenia a ventily, zjednajte nápravu. Takisto prezrite všetky vetracie systémy, ventilátory, systémý na ohrev vody, jednoducho všetko, kde sa môže objaviť vlhkosť.

Vlhkosť v pivnici ako dôsledok kondeznovanej vlhkosti na potrubiach

Toto je klasika, ktorú ste ako deti mohli často pozorovať najmä v starých panelákoch. Na vedení studenej vody sa v lete často objavovali kvapky vody, mnohokrát táto kvapkala na podlahu a upratovačka mala “radosť”. Ak sa takéto deje vo vašom dome, dobre tieto rúry zaizolujte. Voda bude kondenzovať tam, kde vzniká tepelný most, teda stretávajú sa dve prostredia z výrazne rozdielnymi teplotami. Ak rúry zaizolujete, tepelný most odstránite. A vyhnete sa problémom.

 

Nefunkčné kalové čerpadlo ako príčina vlhkosti v pivnici

V niektorých domoch je nevyhnutné mať takéto čerpadlo, ktoré zabezpečuje, aby sa neželaná voda dostávala mimo vášho domu. Dávajte pozor, či vývod tejto pumpy nie je zamrznutý či upchatý. Skontrolujte, či motor funguje správne a otestujte, či čerpadlo skutočne odvádza vodu. Ak nie, máte problém a radšej čerpadlo vymeňte.

Prezrite steny a strop a hľadajte známky vlhkosti

Ak na stene či strope pozorujete mokrú škvrnu, pravdepodobne niekde v stene respektíve susednej miestnosti prasklo vodovodné potrubie. Je nevyhnutné, aby ste takéto praskliny riešili okamžite, pretože aj kvapka vody, pokiaľ vytrvale kvapká dlhý čas, môže rozrušiť a zničiť aj najpevnejšiu stenu. Čím skôr takýto problém odstránite, tým lepšie. Prípadne si zavolajte profesionála, lebo tu sa hrá o čas.

 

Voda a základy domu sa nekamarátia

Dobre zaizolované základy by mali byť samozrejmnosťou. Najmä pri starších stavbách však toto nebýva často pravidlom. Praskliny vznikajú, ako si stavba sadá. Z času na čas sa mení aj terén okolo vášho domu. Ak nie je dobre vyriešený odvod vody napríklad po zime a topení sa snehu, voda nemá ako odtiecť a vnikne do základov. Ak si neviete rady, zavolajte profesionálov, najmä, ak sú základy už narušené. Odborník totiž zistí, nakoľko je škoda závažná a podľa toho navrhne riešenie. Určite nechcete, aby sa vám kvôli podmokaniu základov narušila statika domu.

 

Presakujúca či kondenzujúca sa voda v dome je problém v každej izbe. V pivnici je to však obzvlásť závažné, pretože v pivnici väčšinou nedochádza k pravidelnej výmene vzduchu. Tiež sa jedná o základy vášho domu, ktoré musia byť bezchybné. Iba tak ostanú pevné a trvácne. Takže pozor na vlhkosť v pivnici, lebo od nej závisí, ako dlho sa budete tešiť bezproblémovému bývaniu vo vašom dome.

 

Zdroje: doityourself.com, porada.sk, urobsisam.zoznam.sk, oldhousecrazy.com, inspectapedia.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Vzlínanie vlhkosti a odpadávajúca omietka – čo s tým?
Ako na to: ako vyriešiť vlhké steny v pivnici

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať