Poslať na mail

Starý dom, kamenné základy, múry z nepálených tehál. Vlastníte podobnú nehnuteľnosť a trápi vás vlhkosť stúpajúca od zeme a  opadávajúca vonkajšia omietka? Dôvodov môže byť viacero. Ako sa dá nepríjemný problém riešiť?

 

Vzlínanie vlhkosti a opadávajúca omietka spolu úzko súvisia, preto ak vyriešite problém s vlhkosťou zbavíte sa aj problémov s omietkou. Ako na to?

 

Zásadou je aby vonkajší terén nezasahoval nad úroveň nepálených tehál. Takto sa dá odstrániť vzlínanie vlhkosti zo strán domu. Problém však nemusia spôsobovať múry, ale aj samotné kamenné základy. Pokiaľ prichádza vlhkosť práve od nich, riešenie je nasledovné. Pod prvým radom tehál, teda na hrane kamenných základov bolo použité nejaké spojivo, pravdepodobne malta alebo hlina. Toto miesto by malo byť vodorovné a priamo v tomto mieste sa dá viacerými spôsobmi izolovať murivo, čo problém vlhkosti môže vyriešiť. Najjednoduchším spôsobom ako to urobiť je priamo osloviť firmu, ktorá sa podrezávaním muriva zaoberá. V prípade, že sa do riešenia tohto problému púšťate svojpomocne, odporúčame nasledovný postup:

 

  • prevŕtajte stenu pod prvým radom nepálených tehál, následne použite pílu a vodorovne podrežte 80-100 cm muriva
  • do škáry založte izolačný asfaltový pás – odporúčame vykonávať v zime, pretože do takto tenkej škáry pás založíte len keď je stuhnutá
  • nezabudnite na presah izolačného pásu z oboch strán pre prípadné nadpojenie pásov vo vnútri a vonku, rovnako tak by mal pás presahovať cez poslednú vrstvu zvislej izolácie a omietky
  •  

Ďalšou možnosťou je vybrať 1-2 rady tehál v šírke 80-100 cm, zaizolovať vyššie spomenutým spôsobom a domurovať pálenou tehlou.

 

Ako omietku alebo maltu na murovanie, odporúčame použiť, kvôli svojej vysokej pevnosti, osvedčený Profimalt.

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať