Poslať na mail

Zima prináša nielen Vianoce a radosť deťom. Majitelia domu obvykle toto ročné obdobie nemajú radi, pretože mráz môže narobiť veľké škody. Napríklad zamrznuté vodovodné potrubie vie byť veľký problém, pretože – a to je fyzika základnej školy – voda pri zmene skupenstva na ľad zväčšuje svoj objem. Takže keď vám v hadici či potrubí zamrzne voda, začne sa rozpínať a môže vám potrubie potrhať. Keď následne teplota „povolí“ a voda sa roztopí, cez prasknuté potrubie môže uniknúť veľa vody a dodatočné náklady na riešenie škody a opravu vás môžu vyjsť pekne draho. Ako teda čo najbezbolestnejšie rozmraziť vodovodné potrubie?

Zamrznute Vodovodne Potrubie Prasklo
Ako nájsť zamrznuté vodovodné potrubie?

Logika nepustí. Najviac sú ohrozené potrubia, ktoré sú priamo vystavené nepriazni počasia. Preverte hlavne tie, ktoré vedú napríklad na vonkajších stenách či na nevykurovaných miestach. Zamrznutá rúra sa prejavuje ako vodovodný kohútik – jednoducho zabraňuje vode, aby tiekla. Ak takéto čosi spozorujete, v prvom rade vypnite hlavný prívod vody. Následne otvorte kohútik, ktorý vedie od zamrznutého potrubia, aj keď ešte neviete, kde presne je zamrznuté. Toto zistíte v ďalšom kroku. Idete jednoducho „po potrubí“ a sústredíte sa na miesta, ktoré sú vystavené mrazu. Často sú takéto miesta mierne vyduté či popraskané.

Termostat
Ako rozmraziť vodovodné potrubie?

Ak je rúra prasknutá, budete ju musieť vymeniť, čo je skôr práca pre odborníka. Ak nie je ešte poškodená, môžete začať rozmrazovať. Pozor, žiadny horák ani otvorený oheň nepoužívajte, narobíte tak viac škody ako osohu. Ideálne je použiť infralampu, ktorou nahrievate upchaté dýchacie cesty 🙂 Ak nemáte poruke infralampu, môžete použiť fén na vlasy či prenosný ohrievač. Nezabudnite však postupovať od kohútika smerom k zamrznutému miestu.

Kvapkajuci Vodovodny Kohutik
Čo robiť, aby potrubie znova nezamrzlo?

Musíte zabezpečiť, aby potrubie nebolo vystavené tak nepriaznivému počasiu. Teda ho dodatočne zaizolujte, napríklad montážnou penou. Prípadne nechajte kvapkať kohútik (lepšie minúť trochu vody ako nechať si potrhať potrubie). Ak sa potrubie nachádza v studenom nevykurovanom priestore, zvážte, že v tomto priestore použijete ohrievač (aspoň na čas, kým je najväčšia zima). Pozor na tie prenosné, nemali by ste ich nechávať bez dozoru.

Samozrejme, najlepšia je v takomto prípade prevencia. Keď už potrubie zamrzne, je veľká šanca, že ho zamrznutá voda minimálne zdeformuje, ak nie potrhá. Preto nezabudnite napríklad vonkajšiu závlahu na záhrade vypustiť a prefúknuť kompresorom. Nenechajte tiež zbytočne pripojené záhradné hadice. Veľa šťastia do tohto zimného obdobia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať