Poslať na mail

Pivničné priestory sa na Slovensku tradične využívajú na odkladanie materiálu. Predstavíte si špinavý priestor plný pavučín, kde sú bez ladu a skladu naskladané rôzne “prachosedy”, ktoré možno z nostalgie opatrujete. Ak ich však nepoužijete viac ako dva roky, môžete ich bez výčitiek svedomia vyhodiť (to bol taký malý lifehack proti hromadeniu vecí :-)). Z amerických filmov však často vidíte, že v pivnici býva pubertálny potomok či tento priestor slúži ako “klubovňa, kde sa zašívajú tínejdžeri alebo naopak dospeláci. Ak to chcete aj vy, musíte pivničný priestor zútulniť. Prvým krokom je betónová podlaha a ako sa o ňu postarať. Aké máte možnosti?

Betónová podlaha a náter

Natrieť podlahu v pivnici je to najjednoduchšie. Betónová podlaha a náter idú k sebe. Dnes je k dispozícií mnoho náterov, pričom mnohé sú presne určené na betónové podlahy. Ak sa rozhodnete pre túto variantu, stačia vám potreby bežné na maľovanie napríklad v byte. Vyberte si farbu, ktorá vám bude v priestore dobre ladiť. Tiež zvážte farbu, ktorá bude protišmyková. Ak sa rozhodnete pre služby profesionálnej firmy,  môžete mať krásnu podlahu, dokonca s farebnými abstraktnými vzormi. Návod ako si sami natriete betónovú podlahu nájdete napríklad tu. 

Betónová podlaha a koberec

Koberec je super riešenie, keď chcete využívať pivnicu na oddych. Koberec krásne utlmí zvuky, zabraňuje ozvene a tiež po ňom môžete chodiť vyzutí. ak sa rozhodnete pre koberec, musíte si najprv vybrať vhodný materiál a farbu. Nezabudnite tiež na vhodný podklad. V pivnici je najvhodnejší hrubý podklad, pretože betón ľahko prenáša teplo (a teda aj chlad zo zeme) a dobrý podklad tento chlad odizoluje. Takže dobre očistite povrch, povysávajte ho a natiahnite podklad. Do rohov aplikujte lepiace pásky, ktoré koberec pevne ukotvia. Môžete sa rozhodnúť pre nalepenie koberca na celú plochu, no musíte si vybrať taký, ktorý dobre izoluje aj bez penového podkladu.

Laminátová podlaha na betóne

Laminát je dobrá voľba pre betónový podklad, pretože ju môžete položiť prakticky veľmi rýchlo. Kedysi sa laminátové podlahy museli do seba lepiť, ale dnes existuje zaklikávací systém, takže položiť “laminátovku” dokáže bezproblémov aj laik. Vyberte si takú podlahu, ktorá má silnú podložku (penová či iný materiál) a bude dobre izolovať. Určite budete potrebovať pílku (napr. kotúčovú) na úpravu rozmerov krajných panelov, ale výhodou je, že nepotrebujete lepidlá či klince. Po obvode dáte lištu a paráda – máte profi vyzerajúcu laminátovú podlahu.

Drevená podlaha

Vyzerá podobne ako laminátová, ale je z dreva. Tiež sa inak pokladá na preglejku či osb dosku. Drevená podlaha sa do seba zaklikáva podobne ako laminátovka, takže netreba lepidlo ani klince. Drevená podlaha vyzerá solídne, dlho vydrží, no potrebuje správnu povrchovú úpravu a ošetrovanie, aby bola vodeodolná. Drevené panely na drevenú podlahu musia byť suché, pretože ak ich pokladáte vlhké, začnú sa časom krútiť a podlaha vyzerá ako “vodná hladina”. Kto zažil, keď kedysi sused vytopil parkety, vie o čom píšeme 🙂

 

Pivnica tiež môže byť útulné miesto na život. Teda skôr na prežívanie, dlhodobo by v nej asi nikto nebýval, pretože je v nej mizerné vetranie a nedostatok denného svetla. No upraviť ju na prostredie, ktoré je viac ako iba skladisko, nie je také náročné. Musíte si hlavne dávať pozor na vlhkosť, vďaka ktorej sa v takomto prostredí darí plesniam. Ak však vlhkosť vyriešite, môže byť pivnica vaším pravým útočiskom, kde strávite veľa krásneho času. Takže neváhajte, zopár malých úprav za to fakt stojí.

 

Zdroje: www.doityourself.com, zena.sme.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

                               Ako na to: Čo robiť keď vás trápi zápach v pivnici
                                Ako na vlhkosť v pivnici – svojpomocne

                                                    

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať