Poslať na mail

Smrad a zápach v pivnici je problémom takmer každého vlastníka nehnuteľnosti. Pivnice majú tradične mizerné vetranie. Navyše sú najnižšími časťami domu a pretože sa ťažký znečistený vzduch drží pri zemi, prirodzene ostáva v pivnici. Zbaviť sa týchto pachov je často veľmi nepríjemné a frustrujúce. Rôzne spreje či parfumované sviečky sú len krátkodobým riešením. Je čas zatočiť so smradľavou pivnicou nadobro. Samozrejme, musíte zistiť, čo spôsobuje nepríjemný zápach. Je to prílišná vlhkosť, plesne či len nedostatočná ventilácia? Prečítajte si zopár tipov, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu v pivnici

 

Preverte rozvody

Hľadajte praskliny či miesta, kde presakuje voda z vodovodných rozvodov. Ak takéto miesta nájdete, opravte ich. Pamätajte, že nepríjemný zápach je spôsobený stojacou vodou, ktorá „hnije“. Do pivnice sa môže dostať z popraskaných rozvodov či priesakom dažďovej vody. Takže, v prvom rade utesnite všetky miesta, kade sa voda do pivnice môže dostať.

 

Na zápach v pivnici pomôže vyvetrať

Ak je pekný deň, pootvárajte všetky vstupy a výstupy do pivnice, nech sa dnu dostane čerstvý vzduch. Možno to bude stačiť a so starým zatuchnutým vzduchom odíde aj zápach.

Inštalujte odvlhčovač

Dnes odvlhčovač kúpite aj v bežnom nákupnom centre. Pomôže vám udržiavať hodnotu vlhkosti v pivnici, kde tradične býva veľmi vysoká, na rozumnej úrovni.

 

Vyčistite ventilačný systém

Všetky prieduchy do pivnice udržujte čisté a otvorené. Je bežné, že tieto prieduchy sa postupom rokov zanesú či zapratajú (často ich ľudia vo veľkých zimách upchávajú, najmä, ak majú v pivnici uskladnené napríklad zemiaky). Ak do pivnice nebude prúdiť vzduch, bude sa tam zbierať vlhkosť.

 

Zbavte sa nepotrebných vecí

Pivnica je s obľubou odkladiskom nepotrebných vecí z domácnosti. Keď ich však budete hromadiť, hromadíte tiež prach, špinu a často aj zápach. Budete prekvapení, keď sa rozhodnete pre revíziu harabúrd v pivnici, kde sa medzi nimi zrazu zobrali zatečené oblasti či pleseň. Pamätajte, že čím menej vecí v pivnici bude, tým menšia pravdepodobnosť, že tam niečo bude smrdieť – navyše získate priestor, čo sa vždy počíta 🙂

 

Chcete sa zbaviť zápachu v pivnici? Čistite, čistite, čistite

Vyčistite všetok nábytok, prípadné koberce či rohože. Čo je vlhké, vyhoďte alebo nechajte sa slnku vysušiť. Ak by ste vyberali nábytok či doplnky do pivnice, vyberajte tie čo najmenej porózne, do ktorých sa ťažko chytí pleseň.

 

Zbavte sa všetkých plesní

Pozor, plesne nie sú žiadna sranda. Skúste to na ne bielidlom či octom. Drhnite ich na viackrát a vždy nechajte povrchy poriadne vysušiť. Dobrý roztok bielidla a vody by mal pomôcť.

 

Umiestnite do pivnice nádobu s jedlou sódou

Jedlá sóda absorbuje nepríjemné pachy. Nezabudnite ju každé tri mesiace vymeniť. Ak máte v pivnici nepoužívanú chladničku či mrazničku, jedlú sódu umiestnite aj dovnútra týchto spotrebičov.

 

Skontrolujte odvodnenie domu

Pozrite sa, ako je riešené odvodnenie domu a vyriešte všetky miesta, kde sa dažďová voda hromadí. Pamätajte, že stojaca voda je páchnuca voda.

 

Operte všetko oblečenie, ktoré skladujete v pivnici

Ak do pivnice odkladáte rôzne pracovné oblečenie, flanelové košele na robotu či montérky, operte ich. Radi totiž do seba „nasajú“ nepríjemné pachy a ak ich neoperiete, budú vám v pivnici smrdieť pekne ďalej.

 

Vyčistite všetky rolety

Na toto sa často zabúda. Cez prípadné okná prúdi vzduch. Ak sú na nich špinavé rolety, vzduch prúdiaci dovnútra bude pekne preberať zápach z rolety.

 

Najdôležitejšie na záver: bráňte sa pred vlhkosťou

Keď už ste sa raz zbavili všetkých zápachov a vyriešili ste problém zo zatekajúcou vodou, udržujte úroveň vlhkosti v pivnici na minime. Je to veľmi ťažké, ak v nej skladujete potraviny na zimu, najmä zeleninu, jablká či zemiaky. Tieto totiž prirodzene uvoľňujú do prostredia vlhkosť. Ak však viete, na čo máte dávať pozor, určite to nedospeje tak ďaleko, aby ste na zápach v pivnici museli znovu uplatniť väčšinu tipov z tohto článku.

 

Zdroj: www.doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

                                  Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať