Poslať na mail

Ako správny majiteľ domu s pozemkom máte pravdepodobne záhradný domček. Kúpili ste ho alebo zbúchali svojpomocne, natreli a nechali žiť svojím životom. Záhradný domček nie je niečo, na čo budete chodiť s úľubou pozerať. Raz príde ten moment, keď sa začne farba odlupovať a domček chce opäť raz natrieť. Čo však, keď sa jedná o menšie plochy a vám sa neoplatí natierať celý domček? A navyše drevo na týchto úsekoch je zvetrané a drolí sa? Je fajn vedieť, ako na to. Tu máte krátky návod.

oškrabanie starého náteru
Oprava poškodeného náteru začína odstránením toho starého

Môžete jednoducho pretrieť starý náter, ale bude to vyzerať strašne lacno a amatérsky. Oškrabte teda najprv farbu, ktorá pomaly aj sama odpadáva. Aj tak by opadla, bohužiaľ aj s novým náterom. Robte to dovtedy, kým farba drží slabo. Akonáhle to začne byť náročné, dostali ste sa na pevný základ. Potom zoberte do ruky kefu s oceľovými štetinami a poriadne oškrabte zvyšky. Najmä na okrajoch plochy, ktorú chcete natrieť. Ak sa farba ďalej oškrabuje, vráťte sa do bodu jedna a oškrabte ju, až kým neprídete na základ.


Poškodené drevo je treba vytmeliť

Použite tmel na drevo, ktorý kúpite buď v obchodoch s farbami alebo v každom hobby markete. Zoberte špachtľu a aplikujte tmel. Je dôležité poriadne tmel vtlačiť do všetkých špár a puklín. Samozrejme, ak je drevo veľmi zvetralé, budete musieť použiť iné stolárske triky. My však veríme, že si svoj majetok všímate a nenechali ste to zájsť až tak ďaleko. Nemajte stres s prípadných nerovností, tie sa odstránia pri následnom brúsení.

 

Nechajte všetko poriadne vyschnúť

Keď máte vytmelené, počkajte minimálne 45 minút až jednu hodinu, resp. postupujte podľa návodu. Dobré je počkať aj dve hodiny. Ak to uponáhľade, pri brúsení vám to zbytočne zanesie brúsny kotúč či podložku a môžete ju potom vyhodiť. Pamätajte, chcete to mať dobre, nie rýchlo.


Všetko poriadne prebrúste

Použite jemný brúsny papier. Ak budete tlačiť príliš, dostanete sa opäť na drevo a budete možno musieť tmeliť znova. Keď máte hotovo, môžete začať natierať. Buď použijete základovú aj vrchnú farbu, či bude stačiť iba jeden náter. Keď však používate tmel, je dobré natrieť povrch aj základovkou.  Musíte si však byť vedomí, že vždy bude trochu poznať, že ste opravovali. Vytmelená časť totiž nebude mať tú textúru dreva ako okolie. Preto je niekedy dobré vymeniť celú dosku – najmä ak je to niekde, kde je to na očiach a príliš vám na tom záleží. Ak všetko urobíte správne, náter bude opäť tip top, drevo zachránené a záhradný domček či iná drevená súčasť vášho majetku vám bude slúžiť ďalšie dlhé roky.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať