Poslať na mail

Poplatky sa elektrickú energiu sú možno okrem plynu tie najvyššie, ktoré v dome platíte. Ak navyše vykurujete elektrinou a varíte na elektrine, je to jasné. Akýmkoľvek spôsobom sa vám podarí ušetriť energiu, tým lepšie sa bude dýchať vašej peňaženke. Prečítajte si preto naše tipy, ako ušetriť energiu. Vaša peňaženka sa vám určite odvďačí.

spotrebiče na baterky
Používajte spotrebiče na baterky

Znie to triviálne, ale skutočne to funguje. Spotrebiče, ktoré majú klasický kábel a napojenie do siete, neboli konštruované tak, aby boli maximálne úsporné – veď elektrina pre ne nebol nikdy problém. Avšak nástroje, ktoré používajú batérie, tie musia byť úsporné. Nezdá sa to, ale keď sa to všetko dohromady naráta, úspory môžu byť značné.

ušetriť energiu vďaka chladničke
Ušetriť energiu správne nastavenou chladničkou

Nemusíte mať zrovna A++ chladničku a aj tak môžete šetriť. Nastavte teplotu medzi 2 až 5 stupňami Celzia. Toto je akurátna teplota na to, aby ochránila potraviny, no nie príliš vysoká, aby potraviny zmrzli. Respektíve si pozorne prečítajte návod od výrobcu a nastavte odporúčané hodnoty.

Zvážte, koľko prístrojov používate

Nechceme vás vrátiť do stredoveku, ale každý prístroj, ktorý pripojíte do siete, bude odoberať energiu. Takže si zvážte, či všetko skutočne potrebujete. Musí ísť vždy sušička, alebo počas slnečného dňa radšej vyvesíte prádlo na dvor, aby uschlo? Potrebujete vždy spúšťať umývačku riadu? Tiež keď porovnáte prípravu jedla v mikrovlnke alebo na sporáku, sporák je lacnejšie riešenie.

Nekúrte elektrinou

Vykurovanie elektrinou je jednoduché na inštaláciu. No cena za prevádzku môže byť pekne „mastná“. Určite je lacnejšou alternatívou plyn. Výnimkou je tepelné čerpadlo – napr. vzduch-voda – ale tam zasa musíme dobre zvážiť obstarávacie náklady, aby sa to niekedy vrátilo.

televízor
Vypnite televízor a radšej choďte von alebo si čítajte

TV je riadny žrút energie. Je fajn, ak pozeráte celá rodina večerný film. Ale ak vám má bežať veľká televízia iba na pozadí ako kulisa a nikto ju aj tak nepozerá, vyhadzujete peniaze von oknom.

Ak používate elektrický bojler, šetrite vodou

Ohriatie vody v elektrickom bojleri je vcelku nákladná záležitosť. Preto sa s ňou snažte šetriť. Lacnejšou variantou na prevádzku je plynový kotol a zásobník vody. Tiež sa snažte zredukovať dobu strávenú v sprche. Ako povedal nehynúci Hugo Chavez, tri minúty stačia, aby človek nesmrdel 😀

led žiarovky
Používajte úsporné žiarovky

Najmä v starších domoch sa svietilo klasickými žiarovkami, ktoré mali obrovskú spotrebu. Vymeňte ich za úsporné, alebo nainštalujte led svietidlá. Hoci stoja viac, úspora energie bude značná. Tiež oveľa viac vydržia.

utesnenie okien a dverí
Zatepľovať sa oplatí

Dobré zateplenie výrazne zredukuje náklady na vykurovanie. Niekedy nemusíte obložiť celý dom polystyrénom. Stačí, ak vymeníte tesnenia na oknách a dverách a problém môže byť vyriešený. Ak sa navyše rozhodnete zatepliť celý dom, účet za vykurovanie vás príjemne prekvapí.

Spoločné aktivity v spoločnej izbe

Áno, je to tak. Ak v zime musíte vykurovať všetky izby, pretože v každej je jeden človek, ktorý si rieši svoje, náklady pôjdu hore. Oveľa jednoduchšie a úspornejšie je, ak vykonávate spoločné aktivity v jednej izbe. Tým pádom nemusíte vykurovať aj tie ostatné na vysokú teplotu. Tiež nebudete musieť svietiť v toľkých izbách a tiež nejaké peniaze ušetríte.

Vidíte, ušetriť energiu sa dá vždy. Človek musí byť len trochu kreatívny a hlavne musí premýšľať o tom, čo robí. Ak to tak nie je, nemôže sa diviť, že účty za energiu budú vysoké.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať