Poslať na mail

Zvládať burinu v trávniku, hlavne na jar, je nikdy nekončiaci boj. Ak nevyužívate služby profesionálneho záhradníka, ktorý sa vám bude obdeň o trávnik starať, asi nikdy nedosiahnete trávnik absolútne bez buriny. No aj vy môžete dodržiavať zopár pravidiel, vďaka ktorým sa budete pýšiť zdravým trávnikom s minimom buriny. Ak budete šikovní, siahnuť po chemických zbraniach bude to posledné, keď zlyhá všetko ostatné

zvládať burinu je každodenný boj

Zvládanie buriny je o precíznej práci

Ako prvú vec by ste mali vedieť akú pôdu vlastne na trávniku máte. Od zloženia pôdy totiž závisí, akej tráve sa na trávniku bude dariť, ako a koľko máte hnojiť a čo vlastne je nevyhnutné robiť. Je dobré sa o tomto poradiť v miestnom záhradníctve, kde vám určite poradia, kde a ako si dať urobiť rozbor. A potom sú tu zásady, ktoré treba dodržiavať, ak chcete zvládať burinu a udržiavať zdravý trávnik

buriny sa len tak ľahko nezbavíte

Kosiť čo najčastejšie

Kľúčové je, aby sa dobre rozrástol koreňový systém trávy, čo sa podarí vtedy, ak nemusí tráva hnať všetku energiu do rastlín. Preto je dôležité trávnik kosiť čo najčastejšie. Tým zabezpečíte zahustenie trávy, ktorá, čím bude mať silnejší koreňový systém, tým skôr porazí prípadnú burinu. Tiež nezabúdajte na prevzdušňovanie pôdy. Robí sa to raz ročne, obvykle na jeseň prípadne na jar.

zvládať burinu manuálne je top

Tráva potrebuje výživu

Nezabúdajte správne hnojiť. Najjednoduchšie a top prírodné riešenie je posýpať trávnik dobre spracovaným kompostom a následne dobre prehrabať. Niektorí často kosia tak, že pokosenú trávu mulčujú, teda nechávajú najemno skosenú na trávniku. Je to z 80% voda, takže nemusíte sa báť, že vám na trávniku ostáva suchá tráva. Tu je však potrebné kosiť veľmi často, preto tento spôsob spracovania skosenej trávy využívajú hlavne robotické kosačky, ktoré “chodia” po trávniku neustále a čo skosia, to ostáva na zemi.

niektorá burina je vytrvalá

Keď treba, dosievajte

Ideálne je vysiať holé plochy na jeseň predtým, než prídu prvé mrazy. Ale mnohí hovoria, že dosievať trávu môžete celoročne. Keď to nerobíte na veľkých plochách, tráva sa uchytí aj počas roka. Je potrebné mať na pamäti, že vysiata tráva potrebuje výživu a hlavne veľa vlahy.

Nekoste dohola a polievajte správne

Ak kosíte tesne pri zemi, poškodzujete trávu a dávate ideálnu možnosť burine, aby sa zakorenila. Praktická rada – ak kosíte príliš nízko, môžete si odraziť hlavicu postrekovača. True story 🙂 Polievajte výdatne, ale nie príliš často. Udržiavajte adekvátnu vlhkosť pôdy, ale nepreháňajte to. Niektoré buriny milujú prílišnú vlhkosť a zakorenia sa vám jedna radosť. Tiež sa vyhnete rastu machov.

Čo keď burina predsa len vyrastie?

Najlepší spôsob, ktorý na burinu stopercentne platí, je manuálny. Jednoducho burinu za pomoci nástrojov (niekedy postačí aj väčší šroubovák) vytiahnete. Ak máte čas, poprechádzajte sa po trávniku a bojujte rukami. Ak vám to prerastá cez havu či nemáte čas, celkom zaujímavým herbicídom je kukuričný lepok. Je to síce top organické riešenie, ale správne použitie kukuričného lepku je náročné a má tiež svoje nevýhody. Viac napríklad tu. Obľúbené riešenie je tiež použiť rozprašovač s octom či odstrániť burinu špeciálnym horákom. Pravdou však je, že tieto riešenia nepôsobia selektívne. Takže vám okrem buriny môžu zničiť aj trávu.

Boj s burinou na trávniku je boj s veternými mlynmi. Burina bude problém, či máte aplikovaný koberec, alebo ste vysievali. Skôr či neskôr burina príde. Dôležité je nenechať trávnik dlho rásť si ako chce, lebo keď sa burina rozrastie, nebude to už jednoduché. Ideálne je poňať boj proti burine ako relax spojený s meditáciou. Len tak si chodiť po trávniku a hľadať, či nájdete nejaký pýr či inú burinu. Potom ho len vytiahnuť a ide sa ďalej. Ak takto budete relaxovať pravidelne, za chvíľu bude trávnik čistý. Aspoň nám to tak funguje.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať