Poslať na mail

Ak chcete, aby ste mali skutočne zdravý trávnik, pokiaľ možno v čo najväčšom súlade s prírodou, inšpirujte sa v našom blogu. Cesta k zdravému trávniku nie je vôbec niečo veľmi komplikované a a pracné. Naopak, stačí zopár správnych zásad a každý si môže vypestovať krásny a zdravý trávnik. Zabudnite na pesticídy či drahé prístroje na polievanie. Tiež nie je potrebná nejaká výrazná opatera po kosení. Stačí dodržiavať tieto jednoduché princípy

zdravý trávnik

Ak chcete zdravý trávnik, nekoste ho príliš nakrátko

Tráva je zdravšia, keď je vyššia. Nemá zmysel ju kosiť na kratšie než cca. 5 cm. Vyššia tráva m dlhšie korene, čo jej umožňuje lepšie „nasávať“ živiny z pôdy a preto bude mať váš trávnik zdravšiu farbu a výzor. Príliš nízke kosenie tiež zbytočne otupuje čepele na vašej kosačke. Tupé čepele tiež trávnik skôr ničia než mu pomáhajú.

zdravý trávnik - mulčovanie

Využívajte mulčovanie

Princíp mulčovania je jednoduchý. Snažíte sa, aby pokosená tráva ostala na trávniku a využila sa ako organické hnojivo. Keďže až 80 % trávy tvorí voda, nemusíte sa báť, že vám na trávniku ostanú kopy, ktoré sa ťažko rozložia. Pravdou ale je, že ak chcete praktizovať mulčovanie, je potrebné mať buď na to uspôsobenú kosačku, alebo musíte kosiť často, inak bude vrstva pokosenej trávy príliš veľká a do trávnika sa môžu pustiť rôzne plesne či huby. Tiež táto metóda nie je vhodná pre každý typ trávy. Odporúčame raz vyskúšať a keď to bude ok, mulčujte. Trávniku skôr pomôžete než poškodíte.

Zdravý trávnik bude zdravý bez buriny

Burina je problém. Je životaschopnejšia než tráva a bude brať zbytočne trávniku živiny. Preto sa treba buriny zbavovať pravidelne. Nemusíte však hneď siahnuť po najbrutálnejšej chémii. Existujú aj organické prípravky na ničenie buriny. Poraďte sa v lepšom záhradníctve a určite nájdete riešenie.

zdravý trávnik - vertikutácia

Svoj trávnik pravidelne prevzdušňujte

Najmä na jar je veľmi dôležité trávnik dobre prevzdušniť. Odborne sa to nazýva vertikutácia, alebo aj vertikálne kosenie. Ide o narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche za účelom odstránenia starého reziva, buriny a machu, čím sa vytvorí priestor pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Tiež sa zlepší prívod vody a prísun hnojiva. Veru, aj zem potrebuje vzduch, nielen tráva. Dajte si však pozor, keď budete vertikutovať, aby ste miesto prevzdušnenia skôr nevytrhali trávu aj s korienkami.

Polievajte správne (a vodou šetrite)

Nemá zmysel trávnik prelievať. Keď to s vodou preháňate, skôr sa bude dariť hubám než tráve. Tiež nie je dobré polievať v noci, pretože to pomáha v raste skôr hubám. Lepšie je polievať ráno, keď zem môže vodu pohltiť a čo nepohltí zem, vysuší slnko. Tak trávnik neostane dlho pod vodou. Platí zásada od oka, že trávnik ma zmysel polievať vtedy, ak začne strácať farbu,pretože vtedy je zrejmé, že je príliš suchý.

zdravý trávnik - výsev

Vysievajte aj počas roka, nie iba na jar

Ak máte na trávniku prázdne „holiny“, nečakajte, že sa trávnik postará sám o seba. Radšej pekne tieto miesta vysejte. Tráva sa nechytí iba na jar, ale, v závislosti od druhu, počas celého leta až do jesene. Tiež je dobré čerstvo vysiatu trávu pokryť jemnou vrstvou prírodného kompostu, aby ste pomohli rastu. Keď k tomu pristúpite poctivo, za chvíľu budú holiny na trávniku minulosťou.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať