Poslať na mail

Krásny trávnik, to je to, čo dáva vášmu domovu punc krásy. Trávnik je totižto príjemný pre oko, dokonalý na prejdenie sa naboso a tiež zabezpečuje, že nemáte pri dome také teplo. Veď si len skúste porovnať, ako je horúco pred domom, pokiaľ tam máte napríklad zámkovú dlažbu, a ako je na trávniku – určite o poznanie chladnejšie. Navyše zdravý a udržiavaný trávnik je miesto, kde sa budú hrávať vaše deti. Ak ste sa rozhodli pre vybudovanie krásneho trávnika, v zásade máte dve možnosti. Buď položíte hotový koberec alebo trávnik vysejete. Ktorá možnosť je však lepšia?

Koľko vás bude stáť nový trávnik?

Skúsenosť učí, že výsev trávnika je určite lacnejší „špás“ než položenie koberca. Aj keby ste použili tú najdrahšiu zmes osiva na trávnik, vždy to bude lacnejšie ako koberec. Dôvod je jednoduchý – do koberca už niekto musel investovať čas a námahu, aby vám vznikol krásny trávnik. Takže ak sa rozhodujete cez optiku peňazí, výsev je asi lepšia voľba. Ak však zvažujete rýchlosť, jednoznačnou voľbou bude koberec. Po položení stačia cca. 2 týždne a trávnik sa chytí. Nesmiete však po ňom behať, aby ste nenarušili korienky. S vysievaným trávnikom sa budete „hrať“ možno aj dva roky, kým dosiahne také vizuálne kvality ako kobercový.

siaty trávnik
Aké sú špecifiká inštalácie nového trávnika?

Či použijete koberec alebo budete vysievať, obidva spôsoby potrebujú minimálne zo začiatku zvýšenú starostlivosť. Ideálny čas na položenie trávnika je jar alebo jeseň. Následne musíte poctivo zalievať, nech sa môže koreňový systém uchytiť. Ak ste sa rozhodli pre výsev, najlepšia je jeseň kvôli tomu, že sa vyhnete nepríjemnej jarnej burine. Tiež sa musíte pripraviť na to, že trávnik sa nemusí chytiť všade rovnako a budete musieť dosievať. Nemusí ísť ani o problém pôdy. Často sa tráva neuchytí, lebo ju jednoducho závlaha vymyje, takže sa pripravte na dosievanie. Tiež pravidelne musíte odstraňovať neželanú burinu.

Aké sú rozdiely v kvalite?

Toto závisí od mnohých faktorov. Kobercové trávniky sa pestujú na veľkých plochách s dostatkom ideálneho slnečného svetla a tiež sú pravidelne a profesionálne hnojené a zavlažované. Ak spĺňa vaša plocha na trávnik tieto požiadavky, super. Ak však máte skôr tienistý pozemok, trávnik sa nemusí uchytiť ideálne. Tak isto nie je pravda, že s kobercovým trávnikom nemáte problém s burinou. Tá sa môže tak isto uchytiť na koberci ako aj na vysiatom trávniku. Mýtom je tiež, že kobercový trávnik bude hustejší. Práve, že vysievaný trávnik sa spravidla zakorení lepšie. Tiež si môžete zvoliť taký mix semiačka, aby plne vyhovoval všetkým podmienkami na vašom pozemku.

údržba trávnika
Správna údržba trávnika

Kobercový trávnik musíte pravidelne polievať každý deň počas viacerých týždňov, aby boli korienky zdravé. Tiež si musíte dávať veľmi dobrý pozor pri prvom kosení, aby ste neporušili koreňový systém. Pri výseve je počiatočná starostlivosť náročnejšia. Mali by ste polievať každý deň viackrát – v závislosti od počasia a postupne znižovať frekvenciu. Tiež musíte poctivo odstraňovať neželanú burinu. Možno budete tiež potrebovať hnojivo. Ak to však vydržíte, spravidla sa vám vysiaty trávnik zakorení hlbšie a lepšie.

Či si už vyberiete kobercovú alebo vysievanú variantu, pri správnej starostlivosti budete mať najneskôr do 2 rokov krásny trávnik. Obidve rozhodnutia majú svoje úskalia a výhody. Ak to však zvládnete, váš dom aj s trávnikom bude ozdobou celej ulice a budú vám ho susedia závidieť.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať