Poslať na mail

Priatelia, skutočne nie je ťažké starať sa o trávnik či trávnikový koberec. Prečo si však zvoliť trávnikový koberec, keď je to o dosť drahšie riešenie? Pokiaľ máte hlbšie do vrecka, trávnik si vysejete. Ale trávnikový koberec, to je „rana istoty“. Máte totiž trávnik, ktorý je pravidelný, hneď zelený a nemusíte čakať dlhé týždne, kým sa tráva zakorení. Navyše neriešite okamžité prerastanie burinou či dovýsev tam, kde sa tráva neuchytila. Aj o trávnikový koberec sa však musíte starať. Ale ako?

trávnikový koberec detail

Každý trávnik potrebuje vlahu

Je dôležité, aby ste zavlažili čerstvo položený trávnikový koberec hneď, ako ho položíte, najneskôr však do hodiny od položenia. Je to dôležité, aby citlivé korienky nevyschli – obzvlášť, ak je trávnikový koberec vystavený priamemu slnku. Takto je dôležité zavlažovať trávnik minimálne prvé dva týždne. Ak je obzvlášť horúce leto, nastavte zavlažovanie na každé dve hodiny, aby ste si boli istý, že voda prenikne každým trávnikovým panelom. V lete je vždy lepšie, ak polievate buď v noci alebo skoro ráno. Máte tak istotu, že vyparovanie bude čo najmenšie. Ak môžete, vyhnite sa polievaniu večer. To totiž môže spôsobiť rast húb. Ak vám začne trávnik blednúť, spravidla je to spôsobené tým, že nemá dostatok vlahy. Pokračujte teda v zalievaní až kým trávnik nezíska pôvodnú farbu. Akonáhle sa trávnik dobre zakorení, tak silné zalievanie stačí raz za dva týždne. Ak však nastanú obzvlášť horúce dni, bude musieť zalievať dvakrát denne (ráno a večer po 15 minútach).

Hnojíte svoj trávnik? Mali by ste

Je dôležité, aby váš trávnikový koberec dostal správne živiny, takže investujte do hnojiva s obsahom fosforu. Prvé hnojenie by malo nastať, keď trávnikový koberec pokladáte, druhé po 30 dňoch. Po hnojení treba hneď trávnik zavlažiť aby nedošlo k spáleninám. Vyhnite sa hnojivám na báze dusíka – môžu viesť ku katastrofe. Následne hnojte každý druhý mesiac od marca do októbra. Pozor, hnojenie v zime môže spôsobiť trávniku zbytočný stres.

závlaha trávnikového koberca
Po položenom trávniku sa nepremávajte

Aj minimálny tlak na trávnikový koberec môže spôsobiť, že sa čerstvo položenému trávniku narušia jemné korienky. Takže dajte pozor, aby po trávniku nik nebehal – ani deti a domáce zvieratá.

Trávnikový koberec a kosenie

S prvým kosením počkajte minimálne 5 týždňov po položení, nech sa stihne tráva poriadne zakoreniť. Prvé kosenie by nemal skosiť viac než 1/3 dĺžky trávy. Následne môžete kosiť na takú dĺžku, ako si želáte.

Trávnikový koberec je fajn – človek by si myslel, že ho položí a vybavené, má krásny a hustý trávnik. No aj o ten sa treba starať. Ak to pokazíte, zničíte si vcelku drahú investíciu. Takže sa radšej držte našich rád a váš trávnik sa vám odmení krásou. Veď čo je príjemnejšie ako vybehnúť si len tak na boso ráno pred dom na krásny hustý trávnik?

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať