Poslať na mail

O výhodách a spôsoboch využitia vertikálnych záhrad sme napísali už v minulosti. Tentokrát vám predstavíme tri najvyššie vertikálne záhrady sveta, ktoré vás neočaria len svojim vizuálne príťažlivým vzhľadom, ale aj nezanedbateľným prínosom pre kvalitu ovzdušia veľkých miest. Aj takto vyzerá budúcnosť mestskej architektúry!

Rekordná vertikálna záhrada v Bogote

V súčasnosti najväčšia vertikálna záhrada sa nachádza v srdci Bogoty, hlavného mesta Kolumbie. Vysokú budovu pokrýva až 85000 rastlín, ktoré spolu zapĺňajú plochu 3100 m2 čím sa už na prvý pohľad výrazne odlišuje od okolitých stavieb. Vertikálna záhrada takejto veľkosti dokáže vyprodukovať dostatok kyslíka pre viac ako 3100 ľudí každý rok, spracovať takmer 800 kg ťažkých kovov, prefiltrovať viac ako 2000 ton škodlivých plynov a zachytiť viac ako 400 kg  prachu. Rekordne veľká vertikálna záhrada bola dokončená v roku 2015 po viac ako roku plného plánovania. Inštalácia prebiehala pomocou inovatívneho systému F+P, ktorý je založený na sérii stĺpikov vertikálne umiestňovaných na fasádu budovy, pričom každý z nich pokrýva rastlinstvo. Na podporu biodiverzity boli v konštrukcii vysadené rôzne endemické druhy rastlín.

Keď sa architekt spojí s botanikom

Dokonalé spojenie architektúry a prírody je očividné aj v prípade výškovej budovy v austrálskom Sydney. Budova je dôkazom, že svet rastlín si dokáže nájsť svoje uplatnenie aj v mestskom prostredí. Záhrada bola navrhnutá parížskym architektom Jeanom Nouvelom v spolupráci s francúzskym umelcom a botanikom Patricom Blancom a obsahuje až 250 druhov domorodých austrálskych kvetov a rastlín. Cieľom projektu je priniesť inovatívne riešenia, ktoré zlepšujú kvalitu ovzdušia vo veľkých betónových mestách a ponúkajú tak novú víziu pre budúcnosť života v nich.

Budova budúcnosti

Occitanie tower sa stane v roku 2022 vôbec prvým mrakodrapom v meste Toulouse vo Francúzsku. 150 metrov vysoká špirálovitá budova pokrytá zeleňou bude situovaná na východ od centra mesta s krásnym výhľadom na Pyreneje, ktoré sú vzdialené menej než 100 km. Vertikálna záhrada sa bude tiahnuť okolo sklenenej fasády a po celej jej dĺžke. Projekt má za cieľ predstaviť budúcnosť výstavby v meste.

Zdroj: inhabitat.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať