Poslať na mail

Palety ako záhradný nábytok? Žiadny problém! Palety našli svoje ďalšie využitie a to ako funkčný a vizuálne príťažlivý nábytok. Aktuálne trendy presadzujú jednoduchosť, efektívnosť a dizajnérsku jedinečnosť. Presne s týmito atribútmi pracuje úžitkový dizajn.

Palety predstavujú veľmi príťažlivý produkt, pretože pri práci s nimi nie sú nutné veľké úpravy. Paleta je pevná, má vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom a vizuálne úpravy zaberú len minimum času.

Ako prvé si musíme dôkladne premerať každú používanú paletu, nakoľko nemusí mať každá jedná rovnaký rozmer. Ak pracujeme s rôznymi druhmi paliet je to nevyhnutné. Najlepšie je ak si palety manuálne rozmiestnite do finálnej formy, pretože vtedy vidíte nerovnosti. Vždy je lepšie na vrchnú časť pokladať palety s hustejším obložením, spodná časť môže byť len základ palety, tak bude nábytok funkčnejší, pretože bude poskytovať viac úložného priestoru.

Ak Vám nebude vyhovovať dĺžka, nie je problém si palety upraviť. Samozrejme je potrebné si najskôr všetko premerať a nakresliť. Predsa len porekadlo „dva krát meraj a raz rež“ má niečo do seba.

Keď máte dokončenú prípravu, môžete sa pustiť do práce. Pri rezaní však dodržiavajte zvýšenú opatrnosť, dosku si vždy pevne prichyťte.

Aj keď palety sú už vopred odolné voči externým vplyvom je vhodné ich natrieť. Jednotlivé časti nábytku sa tak zjednotia a vytvoria esteticky harmonický celok. V tomto prípade bola použitá lazúra. Cena jednej plechovky sa pohybuje od cca 5 – 12 euro, záleží od toho, či si potrpíte na značke a aký odtieň chcete.

Jednotlivé časti môžete pospájať plieškami, alebo lepidlom na drevo, ale nie je to nevyhnutné. V našom prípade boli upevňované len opierky.

Zo zbytku dreva a farby si ešte môžete zhotoviť doplnok k nábytku, alebo zafarbiť Vaše domáce dekorácie.

Finálny výsledok si samozrejme nemôžeme predstaviť bez matracov a doplnkov, ktoré nábytok skrášlia a prostredie zútulnia. Celý projekt trval cca tri dni. No samozrejme šikovný kutil by ho zvládol aj za víkend.

Viac fotiek a Našich zaujímavých inšpirácií môžete sledovať tu.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať