Poslať na mail

Možno máte dojem, že o tých trávnikoch v poslednom čase píšeme veľa. Máte pravdu. Trávnik je totiž po stavbe domu jedna z vecí, ktorú budete ako vlastník domu riešiť ešte relatívne dlho. Jeho kvalita totiž do veľkej mieri ovplyvňuje, ako sa vám v dome bude žiť. Je súčasťou vášho domova, či chcete alebo nie. Keď dom postavíte, už sa nemení (až na momenty, keď sa niečo pokazí). No trávnik, ten sa neustále vyvíja a musíte sa oň starať. Ako sa starať o trávnik, keď máte psíka, mačku či iné domáce zvieratá? Veru, starostlivosť o trávnik a zvieratá môže byť dosť komplikovaná téma. Prečítajte si náš blog

trávnik a zieratá
Opatrne s hnojivom a herbicídmi, keď máte zvieratá

Problémom je, že aj burina je živý organizmus. Ak proti nej budete bojovať s chémiou, pravdepodobne to uškodí aj iným živým tvorom, ktoré po trávniku behajú. Týka sa to samozrejme domácich zvierat. Nebezpečné je to však aj pre deti, najmä batoľatá, ktoré vypustíte pohrať sa pred dom. Ak teda použijete nejaký postrek, platí, že aspoň 24-48 hodín by ste nemali dovoliť, aby sa váš domáci miláčik na trávnik vydal hrať. Tiež si dobre prečítajte upozornenia výrobcov. Je dobré tiež poznať príklady otravy domácich zvierat. Pozor, aj prázdne obaly od hnojiva či herbicídov vyhadzujte tak, aby sa k nim zvieratá nedostali. Otvorené obaly pred nimi dobre ukryte.

trávnik a zveratá sa nemajú vždy radi

Zvieratá močia a vyprázdňujú sa. Čo na to váš trávnik?

Zvieratá nechodia na záchod, pre ne sú toalety všade v prírode. Takže je prirodzené, že to budú robiť aj na vašom trávniku. Bohaté skúsenosti majú s týmto obyvatelia miest, kde vďaka nezodpovedným psíčkarom sa bojíte prejsť po tráve, lebo môžete na podrážku kúpiť „voňavú“ spomienku. Ak budete mať na pozemku psa, vyhraďte mu na to priestor, na ktorý ho naučíte. Dobré je takéto miesto oddeliť – urobiť mu oplotený výbeh – a napríklad pokryť ho kamienkami či inak odlíšiť. A pripravte sa, že budete zbierať – stanete sa lovcom a zberačom psích odkazov. Tiež často očúrané miesta budete striekať záhradnou hadicou, inak vám moč postupne vyžerie fľak. Ak psa necháte nadivoko, nikdy nebudete mať istotu, že nešliapnete do nemilého pozdravu.

zbierať po psoch
Trávnik a zvieratá sa niekedy nemajú radi – najmä psy sa hrajú na baníkov

Nikdy sa úplne nevyhnete tomu, aby pes nehrabal či nerobil na trávniku galibu. A to sa bavíme o psovi, toho naučíte. Hrabavá hydina a trávnik nejdú vôbec dokopy, pasúce sa zvieratá zasa spoľahlivo „vyžerú“ všetko naokolo, ak im nestriedate výbeh. S tým sa treba zmieriť. Predpokladáme, že na udržiavaný trávnik pustíte maximálne psa. Aj tu však bude problém, lebo psí moč je agresívny a nie všetky trávy ho znášajú. Preto už pri výseve riešte tie odolnejšie druhy.

staroslivosť o trávnik
Buďte eko – najmä kvôli vaším zvieratám

Už sme písali mnohé prírodné recepty, ako riešiť starostlivosť o trávnik za pomoci prírodných materiálov. Mulčovanie vám môže pomôcť s hnojením. Ako herbicídy skôr používajte ocot, soľ a ako hnojivo iba to organické. Pozor však, nemôžete svojho psa pustiť na čerstvo pohnojený trávnik. Môže vášmu psovi „voňať“ a ten vám spoľahlivo rozrýpe udržiavaný trávnik.

Mať domáce zviera ako pes či mačka, to nie je len zábava, ale starosti podobné ako pri malom dieťati. Až keď si ho zadovážite, uvedomíte si, čo všetko musíte vo svojom živote riešiť a na čo všetko si musíte dať pozor. Zvieratko sa vám však odmení svojou spoločnosťou a pravou zvieracou láskou.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať