Poslať na mail

Bývanie v dome je umenie. Samozrejme, každý truľo dokáže zavolať vodára či platiť vysoké účty za energie. No ako poriadne ušetriť, to už treba vedieť. Prinášame vám zopár tipov, ako drobnými zmenami dokážete vyriešiť drobné problémy, ktoré by vás v budúcnosti mohli stáť veľké peniaze. Ide skutočne o drobné zmeny s veľkým efektom. Čítajte a inšpirujte sa…

používajte závesy
Ak máte závesy, používajte ich

Vedeli ste, že môžete ušetriť až 10 % za vykurovanie, ak budete na noc jednoducho zaťahovať závesy. Nehovoríme o priehľadných záclonách, ale skôr o ťažkých závesoch, ktoré vám vytvoria nielen tmu, ale tiež teplotnú izoláciu. Samozrejme, veľa závisí aj od toho, ako máte utesnené okná či zateplený barák. Sedliacky rozum však nepustí. Ak zatiahnete závesy, vytvárate ďalšiu izolačnú vrstvu medzi oknom a vašou izbou. V niektorých krajinách dokonca takéto závesy pevne spoja so stenou a protiľahlé kusy sa po zatiahnutí spoja suchým zipsom.

sitko do odtoku
Medzi zmeny s veľkým efektom patrí aj sitko do odtoku

V kúpeľni, najmä v sprche, sa vďaka vlasom veľmi radi upchávajú potrubia. Keď dôjde na to, aby ste zavolali inštalatéra, pretože máte upchatý odtok, vyjde vás to poriadne draho. Oveľa jednoduchšie je zainvestovať do plastového sitka, ktoré z času načas vyčistíte od vypadaných vlasov a úspora na inštalatéra je na svete.

očistite svetlá
Očistite svetlá

Je to smiešne, ale podľa prieskumu špinavé žiarovky vyžarujú až o 30 % menej svetla ako čisté. Takže stačí ich sem tam očistiť a máte viac svetla. Tiež je fajn, ak svietite iba v izbe, v ktorej ste a kde svetlo potrebujete. Úspory za celý rok môžu byť skutočne zaujímavé.

Predĺžená záruka je marketing

Štúdie v USA preukázali, že priemerné náklady na opravy, ktoré sú pokryté zárukou, sú iba merne vyššie ako náklady na predĺženú záruku. Takže ak si takéto predĺžené záruky nebudete kupovať, môžete na konci dňa prísť k peknej úspore.

vymeňte sprchové hlavice
Vymeňte hlavice na sprche

Tu ide hlavne o staré modely, ktoré každý dôverne pozná z panelákov. Vtedy išlo primárne o funkčnosť, nie o úsporu. Dnes však moderné hlavice dokážu ušetriť mnoho prostriedkov tým, že sú úsporné a „pustia“ oveľa menej vody. Týmto šetríte najmä horúcu vodu, ktorej ohriatie je drahé.

vysaďte stromy okolo domu
Okolo domu treba vysadiť stromy

Nezdá sa to, ale strom dokáže nielen v lete vytvoriť príjemný tieň, ale tiež usporiť náklady na energie. Je to logické. Strom chráni stenu pred priamym vetrom a tým aj prílišným ochladzovaním. Skúste, uvidíte sami.

Kde sa tá, použite Sleep mód

Ak nepozeráte televízor, nech je radšej vypnutý. A to isté sa týka počítačov. Keďže ich však potrebujete používať, je dobré, ak máte povolený Sleep mód. Nech sa počítač automaticky po pár minútach nečinnosti prepína do tohto módu a ušetríte nejaké prostriedky. Zapnutý monitor je ako malý televízor, tiež žerie energiu.

Dajte starému vysávaču druhú šancu

Niekedy stačí vysávač poriadne vyčistiť bude opäť ohurovať výkonom. Dobre preverte, či tesní hadica, či nie je niekde upchatá a či dobre držia tesnenia. Ušetríte tak za nový prístroj. Zabudnite, že nový bude automaticky výkonnejší – pred časom vstúpilo do platnosti nariadenie obmedzujúce výkon vysávačov, takže ten starý môže byť silnejší ako ten nový.

na vodovodnú batériu použite perlátor
Na vodovodnú batériu perlátor patrí

Iba v starých filmoch vidíte, že z vodovodnej batérie ide priamo prúd vody. Moderné domácnosti majú automaticky perlátor, ktorý zabezpečuje, že sa prúd vody spomalí a premieša so vzduchom, čím ušetríte nemálo vody. Dnes už prakticky každá moderná batéria perlátor má, no ak narazíte na nejakú bez neho, šup, šup, nainštalujte ho tam.

Týchto pár tipov nie je prevratných ani niečo, čo by ste predtým vôbec nepoznali. No každý cent pri úspore je dobrý. Ako hovorili naše staré mamy, babka k babce, budú kapce. A mali veľkú pravdu.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať