Poslať na mail

Pri nízkoenergetických domoch sa štandardne venuje veľká pozornosť energetickej úspornosti a komfortu bývania v nich. Takéto domy sú čoraz populárnejšie  a stále viac a viac ľudí uvažuje o ich stavbe. Ak ste jedným z nich, v nasledujúcich riadkoch možno nájdete odpovede na otázky fungovania energeticky úsporných domov, ktoré vás zaujímali. Ponúkame vám výber 3 mýtov o nízkoenergetických domoch, s ktorými sa dizajnéri a architekti stretávajú najčastejšie:

1.V nízkoenergetických domoch sa nesmú otvárať okná

Tento mýtus vychádza najmä zo zásady, že pasívne domy musia byť tesné, s minimálnym únikom vzduchu, čo zabezpečuje efektívne fungovanie ventilačného systému. Vzduchotesnosť pomáha predchádzať úniku tepla alebo chladu, avšak občasné otvorenie okien obvykle nie je v rozpore s týmito procesmi a výrazne neovplyvňuje teplotu, prúdenie vzduchu ani úroveň vlhkosti vzduchu. Na druhej strane sa u obyvateľov znižuje potreba vetrania, keďže budova je neustále zásobovaná čerstvým vzduchom pomocou premysleného ventilačného systému.

Mnoho majiteľov sa však práve v záujme zachovania vzduchotesnosti domu rozhodne pre pevné zasklenie domu. Na základe ich skúseností (príliš vysoké teploty v lete, pocit uzatvorenia, vyššie náklady na údržbu) môžeme usúdiť, že je predsa len výhodnejšie, pokiaľ je budova vybavená aspoň jedným otvárateľným oknom vo všetkých najčastejšie využívaných miestnostiach.

nizkoenergeticky-dom-okna-1

2.Ventilačný systém pre energeticky úsporné domy je príliš hlučný

Ventilačný systém je základom pre správne fungovanie pasívneho domu. Mnoho mýtov tak vzniká práve v súvislosti s jeho prevádzkou. Ventilačný systém nie je klimatizácia, ktorá pracuje s vysokou rýchlosťou prúdenia vzduchu. Kvalitný ventilačný systém, ktorý spĺňa požiadavky pre využitie v nízkoenergetických domoch, beží pri oveľa nižších rýchlostiach prúdenia vzduchu, a teda aj podstatne tichšie. Vzduch sa tak pomaly a postupne prenáša celou obytnou budovou. Starostlivý návrh a inštalácia by mali zabezpečiť, že hluk nepredstavuje žiaden problém. Navyše, umiestnenie v samostatnom priestore –  technickej miestnosti, skrini, alebo dokonca aj mimo budovy, zabezpečuje dobrú akustickú izoláciu.

Ohľadom ventilačných systémov vznikajú aj mýty týkajúce sa vlhkosti vzduchu, či jeho škodlivosti. Je fakt, že vzduch v nízkoenergetickom dome môže byť počas zimného obdobia suchší, najmä pokiaľ je budova len málo obývaná. Izbové rastliny aj voľné sušenie oblečenia v dome, môžu tento problém jednoducho vyriešiť. Čo sa týka otázky škodlivosti, systém zabezpečuje neustály prísun čerstvého vzduchu, ktorý prechádza filtrami zabraňujúcimi nečistotám a škodlivinám dostať sa dovnútra.

3.Nízkoenergetický dom správne funguje len pokiaľ je situovaný na slnečnej strane

Tento mýtus môže byť čiastočne pravdivý, no problém správnej orientácie domu vhodnej na využitie slnečnej energie je potrebné riešiť vzhľadom na konkrétny prípad. Určite je náročnejšie pripraviť projekt nízkoenergetického domu situovaného na mieste s malým dosahom slnečného svetla, no nie je to nemožné. Z praxe poznáme aj prípady domov orientovaných na sever, postavených na zatienených miestach, ktoré aj napriek tomu dosahujú štandard nízkoenergetického domu.

nizkoenergeticky-dom-solarne-panely

Mohlo by Vás zaujať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať