Poslať na mail

Ako často doma, alebo v práci vetráte? Ak Vás často bolieva hlava, alebo máte pocit slabosti, môže to spôsobovať práve nekvalitný vzduch. Ako správne vetrať?

V súčasnosti môže pre mnohých z nás vyznievať alarmujúco, že bežný Európan trávi v interiéri až 90% svojho času. Je preto viac ako dôležité, aby sme urobili maximum pre zaistenie čo najzdravšieho ovzdušia v priestoroch, v ktorých sa pohybujeme.

Kvalita vzduchu v budovách je pritom často krát podstatne horšia  v porovnaní s ovzduším vonku. Problémom je vyššia vlhkosť, prašnosť, rozličné nečistoty a pachy i koncentrácia alergénov. Navyše,  aj v nových budovách sa stretávame s problémom prílišnej vlhkosti, ktorá pri presiahnutí 70%  vlhkosti vnútorného vzduchu, je zodpovedná za tvorbu plesní, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Najčastejším dôvodom nadmernej vlhkosti budov sú nekvalitné plastové okná s nezodpovedajúcim  systémom mikrovetrania, nesprávne zateplenie či nedostatočné  vysušenie priestorov pri rekonštrukcii a výstavbe a následné naviazanie vlhkosti v omietkach či stenách. K zvyšovaniu vlhkosti v domácnosti však prispieva aj varenie, umývanie riadu, sušenie bielizne, sprchovanie, ako aj väčší počet osôb, keďže pri dýchaní vydychujeme vodnú paru.

Dôležitým faktorom pre zachovanie zdravého ovzdušia v interiéroch  je preto  „obyčajné“ vetranie, ktoré však  musí byť realizované správnym spôsobom – iba tak bude dostatočne efektívne a dosiahne sa ním požadovaný efekt.

Copy_of_open_window-750x400

Vetranie miestností- najčastejšie chyby 

  • Najčastejšou chybou pri vetraní miestností je otváranie okien do ventilačnej alebo mikroventilačnej polohy. Takéto vetranie nie je dostatočné a výmena vzduchu v miestnosti môže trvať až dve hodiny. Vetrať treba krátko, intenzívne a niekoľkokrát denne. Extra TIP: Otvorením okien či balkónových dverí dokorán sa vydýchaný a vlhký vzduch nahradí čerstvým a suchším už za 5 až 10 minút. Za túto dobu zároveň nestihnú ochladnúť steny a po zatvorení okien a opätovnom zapnutí radiátorov sa miestnosti rýchlejšie vyhrejú
  • Keď je vonku vlhko, nemôžem vyvetrať Práve naopak. Ohriatím vzduchu v domácnosti a zbytočným prekurovaním vlhkosť rapídne klesá. Optimálna vlhkosť vzduchu by pritom nemala prekročiť 50 % a teplota by sa mala pohybovať okolo 20 až 21˚C.
  • Nemusím vetrať každý deň. Vzduch v domácnosti by sa mal vymeniť niekoľkokrát za deň.  Najideálnejšie je vyvetrať hneď ráno a potom ešte aspoň dvakrát za deň. Pokiaľ sa v domácnosti pohybujete celý deň, je vhodné vetrať častejšie.

Zdravý vzduch v domácnosti môžeme okrem vetrania dosiahnuť aj  dodržiavaním jednoduchých pravidiel, ktoré účinným spôsobom znížia prílišnú vlhkosť:

  • Používaním odsávacích ventilátorov v kuchyni či kúpeľni
  •  Varenie s používaním pokrievky

Nezabúdajte, že dodržiavaním týchto pravidiel šetríte nielen peňaženku, ale aj svoje zdravie..

Zdroj: Design Magazin

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať