Poslať na mail

Ak vás celú zimu trápila vlhkosť a plesne okolo plastových okien, je tento článok presne pre vás. Mnoho ľudí sa diví, prečo vôbec plesne vznikajú, veď investovali do drahých plastových okien, ktoré krásne priliehajú a dokonale izolujú. Starší si pamätajú na staré drevené okná, ktoré krásne “prefukovali” a preto bolo domáckym riešením priložiť pod okno zloženú deku. S plastovými oknami toto nehrozí. Tak prečo sú plastové okná a pleseň takí “kamaráti”?

Plastové okná a pleseň: ako a prečo vôbec vzniká?

Plastové okná hermeticky uzatvoria priestor. Ak v priestore vzniká vodná para (napríklad pri varení alebo hoci aj dýchaním), táto sa niekde skondenzuje. Fyzika učí, že sa tak stane na najchladnejších častiach keď teplota klesne pod rosný bod, čo sú prirodzene okná. Takto vznikajú nevzhľadné fľaky, postupne sa ničí maľovka a čo je najhoršie, vo vlhku sa najlepšie darí plesniam. Takže vám na týchto miestach “vykvitnú” plesne. Plesne sú vlastne mikroskopické mimoriadne odolné huby, ktoré sa rýchlo rozširujú najmä vo vlhkom prostredí.

Plesne: estetický a zdravotný problém

Hlavnou príčinou vzniku plesní je vlhkosť. Vzduch sa v izbe nemení, obsahuje veľké percento vody, ktorá sa vyzráža na oknách a následne zateká do ich okolia. Okná sú prirodzené tepelné mosty medzi vonkajším okolím a vnútrom obydlia. Ak sú navyše fušersky osadené (napríklad majster šetril tesniacou penou, však to omietka zakryje). Takto sa vám v byte vytvoria vlhké a studené oblasti, v ktorých sa plesniam prirodzene darí. Plesne sú zdraviu škodlivé. Uvoľňujú sa z nich spóry, ktorými sa plesne šíria ďalej. Ak ich vdychujete, vystavujete svoje telo nebezpečenstvu. Plesne škodia hlavne alergikom a sú často priamou príčinou vzniku či zhoršenia respiračných ochorení. Plesne tiež môžu spôsobiť ochorenia kože. Okrem negatívnych dôsledkov na ľudské zdravie plesne tiež poškodzujú stavebný materiál. Parapet sa odlupuje, omietka sa drolí, pevnosť sa stráca.

Plastové okná, vlhkosť a pleseň: ako im predchádzať a bojovať s nimi

Tu je zopár rád, ako bojovať s plesňami vo vašom obydlí, ktoré sú spôsobené vyzrážaním vody z vodnej pary na oknách:

  1. Najúčinnejšie je samozrejme vetranie. Ak pravidelne, intenzívne a dostatočne vetráte, zabezpečujete výmenu vzduchu medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Je lepšie intenzívne vyvetrať ako nechať to na otvorenú vetračku.
  2. Vetrajte hneď po tom, ako ste spôsobili zvýšenú vlhkosť vzduchu. Napríklad po kúpeli v uzavretej kúpeľni, varení či veľkom umývaní. V kuchyni by ste mali mať nainštalovaný digestor, v kúpeľni ventilátor s odvodom vzduchu.
  3. Ak máte tento problém v spálni, nechajte otvorené dvere. Predsa len takto trocha “povzbudíte” cirkuláciu vzduchu v dome či byte. Dobré je tiež nenechať zatiahnuté žalúzie. Medzi jednotlivými lamelami vzniká mikroklíma, ktorá napomáha vyzrážaniu sa vody.
  4. Rozumne rozmiestnite nábytok. Ak je daná oblasť náchylná na tvorbu plesní, neprirazte k nej veľkú skriňu. Ak tam nebude cirkulovať vzduch, pleseň vznikne.
  5. Znížte vlhkosť. Dnes existujú rôzne komerčné tablety na pohltenie vlhkosti (nap. Ceresit). Sami budete prekvapení, koľko vody sa vďaka nim nazhromaždí. Ak sa vám voda na oknách počas noci vyzráža, ráno ju nezabudnite utrieť.
  6. Akonáhle plesne spozorujete, reagujte. Dobre vyvetrajte a použite chemický postrek (bežne dostupné je Savo), aby ste zabránili rozširovaniu plesne.

Plastové okná a pleseň: ako sa jej zbaviť nadobro?

Zlá správa je, že ak sa vám plesne v obydlí vyskytnú, ovplyvníte iba niektoré faktory. Ak máte napríklad okná orientované na chladnú svetovú stranu, cez zimu s tým nič neurobíte. Ak však máte prostriedky a čas, vyskúšajte tieto tipy:

  1. Investujte do kvalitných plastových okien. Poraďte sa, ktoré majú najlepšie riešené prechody tepla (hodnota prestupu tepla). Ak vám ich prídu inštalovať majstri, alebo to budete robiť svojpomocne. Neosádzajte ich do vonkajšieho líca obvodového plášťa, ale skôr do polovice jeho hrúbky. Detail napojenia poriadne zateplite. Majstri toto radi odfláknu, veď omietka prekryje. Takže na nich dávajte pozor.
  2. Zateplite obvodové konštrukcie. 
  3. Keď budeme maľovať, oškrabte vonkajší náter aj so stierkou. Použite protiplesňový náter, nanovo vystierkujte a až tak dávajte vonkajší náter. Vďaka protiplesňovému náteru vznik plesní minimalizujete alebo aspoň oddialite.
  4. Investujte do riadeného vetrania s rekuperáciou vzduchu. Riadené vetranie odvedie “vyčerpaný” vzduch z interiéru, pričom odvedie aj vytvorenú vodnú paru. Vďaka rekuperácii však nepustí von aj vytvorené teplo. Vďaka vetraniu takto obmedzíte zrážanie vodnej pary na oknách, lebo vzduch vďaka nemu nebude obsahovať toľko vodnej pary.

Čo dodať na záver? Plesne sú problém…

Ak to nevyriešil dobre staviteľ objektu, máte relatívne málo možností, ako s plesňou bojovať. Už zo samotnej podstaty hermetického uzatvorenia priestoru sú plastové okná a pleseň prirodzení “kamaráti”. Môžete sa rozhodnúť pre kvalitné plastové okná a ak vyriešite vetranie (napríklad riadeným vetraním), tvorbu plesní výrazne obmedzíte či dokonca eliminujete. Ak však stavebná situácia je daná a vy nemáte prostriedky na radikálne riešenie. použite naše rady. Radšej pravidelne vetrať, utierať vytvorenú vlhkosť a sem tam použiť chemický postrek, ako by ste si to vy, alebo vaše deti odniesli na zdraví. Držíme vám palce v boji proti plesniam. Verte, mnohí ľudia majú tento problém, no zatiaľ univerzálne a stopercentné riešenie neexistuje. Aj keď nikdy nepodceňujme silu ľudskej vynaliezavosti 🙂

 

Zdroje: www.akon.sk, plnielanu.zoznam.sk, www.topky.sk, www.aneko.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

                    Čo môže byť príčinou vytvárania plesne v miestnosti a ako problém vyriešiť?
                    Ako správne vetrať?  

 

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať