Poslať na mail

Žalúzie sú dnes prakticky “must”, pokiaľ sa chcete vyhnúť pocitu, že žijete v lete v skleníku. Žalúzie vám totiž poskytnú ten správny komfort, pretože vám umožnia vyladiť si množstvo svetla, ktoré vám bude prenikať do domu či bytu. Tiež zabránia rôznym “čumilom”, aby vám civeli do okien. Áno, ľudia sú často divní a v dobe, keď je kamera v každom mobile, je potreba súkromia o to väčšia. Ako si však správne vybrať? Kedysi, keď existovali iba záclony, závesy a strašné sťahovacie rolety, ktoré nikdy poriadne nefungovali, ste veľa možností nemalí. No dnes je to inak. Existujú dva základné typy žalúzií – vonkajšie alebo vnútorné.

Čo si treba rozmyslieť ako prvé, keď riešite žalúzie?

Chcete riešiť primárne prehrievanie interiéru a tienenie pred slnkom? Máte veľa presklených plôch v dome? Je stavba umiestnená v prostredí, kde sú silné vetry? Chcete ovládať množstvo svetla, ktoré vám preniká do interiéru? Tiež si treba uvedomiť, že často ľudia nevnímajú rozdiel medzi žalúziami a roletami. Žalúzie majú naklápateľné lamely, pričom pri rolete sú lamely pevne spojené a nemožno ich naklápať. Intenzitu prenikajúceho svetla pri roletách ovplyvníte iba tak, že ich povytiahnete prípade spustíte. Tento rozdiel si je dobré uvedomiť, ak chcete nakupovať tieto systémy cez internet, lebo vám príde niečo, z čoho budete sklamaní. Odporúčame, aby ste tieto veci radšej riešili s firmou, ktorá sa na tieniacu techniku špecializuje, no vieme, že existuje veľa domácich majstrov a kutilov, ktorí si radšej žalúzie vyriešia sami. My odporúčame do domov, ktoré chcete aj obývať, jednoznačne žalúzie a to kvôli komfortu, ktorý poskytujú.

Vnútorné žalúzie – plusy a mínusy

Vnútorné žalúzie sú najjednoduchšie a často najlacnejšie riešenie. Montujú sa v prípade plastových okien na okná zvnútra. V prípade delených okien sa inštalujú do vnútra. Sú ľahké no citlivé na poškodenie a údržbu. Sú nenáročné na priestor, pretože ide o tenké pruhy žalúziových pruhov. Bohužiaľ, pokiaľ máte malé deti, tieto žalúzie dlho nevydržia. Alternatívou môžu byť vertikálne žalúzie, ktoré sa skladajú zo širokých textilných pruhov. Často sa inštalujú do kancelárií. Často sa zvykne pokaziť ich ovládanie, respektíve sa nebudú korektne natáčať tak, ako potrebujete. Napriek všetkým mínusom sú interiérové žalúzie to najjednoduchšie a funkčné riešenie. Pre úplnosť treba spomenúť aj možnosť drevených žalúzií, no to je už skôr otázka imidžu a dizajnového riešenia interiéru. Ak sa pre vnútorné žalúzie rozhodnete, nekupujte tie najlacnejšie, pretože pri lacných materiáloch sa zvyknú pokaziť ovládacie prvky či jednotlivé lamely. Ako sa hovorí, nie ste takí bohatí, aby ste si mohli dovoliť kupovať lacné veci.

Exteriérové žalúzie

Ide o najúčinnejší spôsob tienenia, ktorá výrazne zabraňuje prehrievaniu interiéru. V lete dokážu zachytiť až 95 % tepla zo slnečných lúčov. V zime zasa vďaka exteriérovým žalúziám zabránite úniku tepla. Súčiniteľ prestupu tepla dokáže zlepšiť  o viac než 15 %, v závislosti od typu.  Najčastejšie používané exteriérové žalúzie sú z kovu a sú elektricky ovládané. Sú fajnšmekri, ktorí dávajú prednosť diaľkovým ovládaniam, ale elektrické ovládanie sa dá najjednoduchšie riešiť prepínačom na stene. Žalúzie nesťahujete a nevyťahujete každých 5 minút, takže komfort ovládania narušený nie je. Navyše ak máte doma ovládačku od televízora, set top boxu, veže a prípadne iných “serepetičiek”, ľahko sa medzi nimi ďalšia ovládačka od žalúzii stratí.

 

Na čo si dať pozor pri exteriérových žalúziách?

V prvom rade si vyberajte kvalitu. Treba si uvedomiť, že ich raz kúpite a potom sa nechcete starať pár rokov. Preto si vyberajte také žalúzie, ktoré majú kvalitný motor. Tiež je dôležitý profil žalúzii. Existuje typ C a typ Z. Tie céčkové sú väčšinou lacnejšie, ale pri ich úplnom spustení a sklopení bude stále prenikať dovnútra svetlo. Zetkové žalúzie akoby zaklapli do seba, takže svetlo prepúšťať nebudú. Ak kupujete holodom, dôležitá je tiež príprava. Vodiace lišty musia byť rovné – to znamená, že treba majstrov kontrolovať. Do určitej miery sa dá vždy skorigovať, ak sa lišty zbiehajú či rozbiehajú, no ako píšeme, funguje to iba do určitej miery. Tiež je dôležité, aby mali vodiace lišty od steny jednotnú vzdialenosť. Ak totiž začnú po inštalácii žalúzie niekde drhnúť, je to problém.

Údržba vonkajších žalúzii

Dobré žalúzie nevyžadujú veľa práce. Ak ste sa ich rozhodli inštalovať počas stavby domu, teda obvykle vo fáze holodomu, po nainštalovaní ich nechajte vytiahnuté hore. Zbytočne by sa na ne prášilo. Začnete ich aj tak používať, až keď sa nasťahujete. Počas životnosti žalúzii je údržba spravidla záhradnou hadicou, keď ich pekne “vystriekate” vodou. Netreba sa obávať, proti vode by mali byť motory odizolované.

 

Vonkajšie žalúzie pridajú do domu výraznú pohodu. V zime slúžia ako ďalšia úroveň zateplenia, v lete chránia pred slnečnými lúčmi. Ochránia vaše súkromie. Je však férové povedať aj o ich nevýhodách a tou je cena. Musíte si na ne vyčleniť pár tisíc eur, čo pri stavbe domu je jednoducho ďalšia položka, z ktorou treba rátať. Avšak dlhodobý komfort, ktorý prinesú, je na nezaplatenie :-D.

 

Zdroje: www.kvalitnetienenie.sk, www.lamelland.sk, domazahrada.sk/, www.alukon.com/

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: 

Ako na to: plesne a plastové okná
6 účinných tipov ako sa priblížiť štandardu nízkoenergetického domu

Najčítanejšie v sekcii
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať