Poslať na mail

Je aj vašim snom postaviť si nízkoenergetický dom? Existuje však aj mnoho iných spôsobov ako efektívne využiť energiu a pritom sa zásadne neobmedzovať. A tak, kým sa váš sen stane realitou, prečítajte si niekoľko odporúčaní, ktoré môžu mať menší či väčší vplyv na spotrebu energie vo vašej domácnosti.

1. Ráno, odhrňte závesy

Počas chladných dní nezabudnite hneď ráno odostrieť žalúzie a odhrnúť hrubé závesy. Okenné sklo umožní priechod slnečného tepla, ale von ho už nepustí. V momente, keď sa svetlo dostane do miestnosti, odrazí sa od stien a nábytku a vy získate teplo úplne zadarmo!

nizkoenergeticke-domy-tipy-3

2. V noci, použite hrubé závesy

Naopak, akonáhle slnko zapadne, okná sa stávajú vašim najväčším nepriateľom. Teplo uniká rýchlo najmä cez okná v starších bytoch a domoch. Udržte ho preto vo vnútri použitím hrubých závesov, ktoré si, ak máte šikovné ruky, ľahko vyrobíte aj sami. Postačia napríklad aj staré obliečky a trocha fantázie. Zrolujte závesy dole počas chladných nocí alebo aj v priebehu veľmi horúcich dní ako tienenie.

nizkoenergeticke-domy-tipy-2

3. Eliminujte úniky tepla utesnením okenných rámov

Dokonalé tesnenie okien – základ fungovania nízkoenergetických domov. Táto zásada sa dá uplatniť aj pri starších domoch. Aj malé škáry totiž dokážu narobiť veľké škody. V zime prepustí teplý vzduch z domu do okolia a v lete, naopak, prepustí teplo dnu.  Uistite sa teda, že vaše okná tesnia perfektne a ak nie, pustite sa do opravy. Tá vás nebude stáť veľa. Potrebujete len vhodný tmel a tmeliacu pištoľ.

nizkoenergeticke-domy-tipy

Postup:

  • očistite škáru pre lepšie priľnutie tmelu
  • aplikujte tmel tmeliacou pištoľou pod 45° uhlom
  • navlhčeným prstom alebo lyžičkou zahlaďte tmel a tlačte ho čo najhlbšie do škáry
  • odstráňte prebytok tmelu
  • nechajte vyschnúť po dobu asi 24 hodín

Celý proces je hotový v priebehu niekoľkých minút. Je to malá, nenáročná práca, no môže vám ušetriť značné množstvo peňazí, hlavne v starých domoch a bytoch.

4. Použite koberčeky

Nie je nič nepríjemnejšie než bosé nohy, ktoré ráno vstúpia na studenú podlahu. Koberček vytvorí akúsi ďalšiu vrstvu izolácie, vďaka ktorej sa budete cítiť v teple a príjemne a pritom to nemusíte preháňať s kúrením. Jednoduchá zmena, ale funguje!

nizkoenergeticke-domy-tipy-4

5. Sprchujte sa s otvorenými dverami

Tento malý trik pravdepodobne poslúži najmä tým, ktorý bývajú sami a v menších priestoroch. Sprchovanie s otvorenými dverami umožní teplému, vlhkému vzduchu zvýšiť teplotu v celom dome či byte.

6. Vypekajte

Baví vás pečenie alebo varenie? Pustite sa do toho! Po dopečení nechajte dvierka vypnutej rúry pootvorené, umožníte teplu rozplynúť sa do miestnosti (pozor však, ak sú v dome malé deti) a budete mať menšiu potrebu dodatočného vykurovania.

Vyskúšajte spomenuté triky a účinné rady a pri pohľade na najbližší účet za elektrinu, možno na chvíľu pocítite, aké je to žiť v nízkoenergetickom dome!

Zdroj: the-open-mind.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať