Poslať na mail

Možno aj pre vás prisiel ten čas, keď ste sa konečne rozhodli realizovať projekt, ktorý vám už dlhšie chodí po rozume. Postavíte si svoj vlastný záhradný domček. Je to fajn riešenie, keď potrebujete uložiť svoje záhradné náradie. Garáž nie je nafukovacia a na povalu sa ukladať záhradné náradie jednoducho nehodí. Ak ste sa teda rozhodli postaviť si vlastný záhradný domček,dajte pozor na tieto najčastejšie chyby.

zahradny domcek

Ak staviate záhradný domček, dajte pozor na pravidlá

Na svojom pozemku si nemôžete robiť všetko, čo len chcete. Sú tu nejaké zákony, ktoré keď nedodržíte, hrozí vám prinajmenšom pokuta. Ak ste sa rozhodli postaviť si vlastný záhradný domček, dodržujte pravidlá. Dobrá správa je, že na záhradný domček obvykle nepotrebujete stavebné povolenie, ak ide o stavbu jednopodlažnú, jej zastavaná plocha nepresiahne 25 metrov štvorcových a výška je menšia ako 5 metrov. Vtedy podľa zákona váš záhradný domček patrí medzi drobné stavby, ktoré plnia doplnkovú funkciu a nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Musíte však túto stavbu ohlásiť obci. Pozor, nesmie ísť o stavbu na podnikateľský účel. Aj ohlásenie drobnej stavby však má svoje úskalia – napríklad potrebujete súhlas suseda, ak je stavba bližšie k spoločnej hranici než 2 metre. Takže sa nehrajte na internetových právnikov ale radšej sa informujte na stavebnom úrade, kde vám poradia všetko potebné.

zahradny domcek zaklady

Aj záhradný domček potrebuje solídne základy

Pozor na to, nemôžete postaviť záhradný domček len tak na zemi. Za prvé vám bude od zeme vlhnúť a za druhé sa môže narušiť statika. Takže či chcete alebo nie, ak robíte váš záhradný domček poriadne, potrebujete základovú dosku. Tiež nezabudnite na potrebné siete – nezabúdajte, že v záhradnom domčeku chcete minimálne elektrinu.

záhradný domček priestor

Nepodceňujte potrebu priestoru

Za prvé, dobre si rozmyslite, aký veľký záhradný domček chcete postaviť. Nič nenahnevá viac, ako keď postavíte záhradný domček a zistíte, že je pre vaše potreby jednoducho malý. Tiež si dajte pozor, kde budú umiestnené okná a dvere. Papier znesie všetko, ale váš domček bude nejako orientovaný v priestore. Určite nechcete, aby vaše okno smerovalo na stenu, ktorá bude od domčeka napríklad meter. Pozor tiež na stromy, ktorých koruna môže “bojovať” s výškou vášho domčeka. Pamätajte, že platí, dvakrát meraj – a premýšľaj – a raz strihaj, teda v tomto prípade stavaj 😀

 

Nepreceňujte svoje stavebné schopnosti

Tu môžu obrovskú galibu spraviť videá na youtube, na ktorých sú profesionáli. Navyše je video zostrihané a upravené. Keď potom začnete stavať, zistíte, že nič nie je jednoduché a pokiaľ nie ste skutočné skúsený domáci majster, možno si poviete, že je to nad vaše sily. Práca je už však rozbabraná a čo s tým? Dobré je teda zvážiť nechať si postaviť takýto domček na kľúč. Síce náklady vyzerajú hrozivo, ale keď si zrátate, čo to bude stáť vás – náklady, váš čas a frustráciu – možno bude riešenie na kľúč najjednoduchšie riešenie. Nehovoríme, že ste babrák, ale zvážte si všetky možnosti. Je lepšie si zaplatiť profesionála ako začať s niečím, čo nebudete schopní dokončiť.

 

Nešetrite tam, kde to nemá zmysel

Ak ste sa rozhodli postaviť si záhradný domček svojpomocne, urobte si domáce úlohy a preskúmajte si trh. Zistite si, kde zoženiete ten najlepší materiál za najlepšiu cenu. Pretože lacný neznamená väčšinou aj dobrý. Ono platí, že dostávate to, za čo si zaplatíte. Ak zaplatíte za šunt, potom sa nedivte, že sa vám váš domček rozpadne skôr, ako bude hotový – a to nebude na vine ani vaša zručnosť. Aj tu je dobré zvážiť kúpu domčeka na kľúč, pretože budete mať záruku a pokiaľ sa v záručnej dobe niečo pokazí, firma musí prísť a opraviť to.

 

Napriek všetkým úskaliam a nervom je stavba záhradného domčeka super projekt, pri ktorom sa skvele zabavíte a dokážete si, že nie ste súci do starého železa. Takže sa nenechajte znechutiť a hor sa do nového projektu. Veľa zábavy.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať