Poslať na mail

Inšpirujte sa príkladom bulharskej architektky, ktorá spolu so svojou rodinou trávi dovolenku trochu netradične, a to v originálnom domčeku na kolesách, ktorý sama navrhla. Tento podomácky vyrobený príbytok získal názov Koleliba, čo v preklade znamená domček na kolesách, a tak dokonale vystihuje charakter tohto mini domu.

 

Myšlienkou, ktorá doviedla bulharskú architektku Hristinu Hristovu až k návrhu tohto jedinečného projektu mini domu na kolesách, bola túžba odísť na dovolenku bez toho, aby Hristina spolu s rodinou musela stráviť celý pobyt v hotelových rezortoch, či v drahých prenajatých apartmánoch, na preplnených plážach. Namiesto toho túžila po pokojnom mieste bližšie k prírode. Mladá rodina s obmedzeným rozpočtom tak neváhala a pustila sa do stavby malého dreveného domčeka na kolesách.

 

mini-dom-bulharsko-3

 

Veľkosť domu z veľkej časti obmedzili predpisy, ktoré hovoria o rozmeroch vozidiel pohybujúcich sa na cestách. Celý domček má preto rozmery len  2,3 x 7 m a vo svojom najvyššom bode je strop vysoký 2,4 m. Celkovo teda poskytuje len 9 m2 podlahovej plochy, čo naozaj nie je veľa. Obmedzený priestor bol pre mladú architektku výzvou ale napriek tomu sa jej podarilo do domu zmestiť všetko potrebné bez toho aby domček pôsobil preplnene. Vďaka premysleným riešeniam, funkčnému modulárnemu nábytku a pomerne vysokému stropu tak domček pôsobí o čosi väčší a priestrannejší než v skutočnosti je. Navyše vonkajšie priestory poskytujú dostatok miesta pre trávenie času s rodinou. Architektka nezabudla ani na tieto priestory a tak projekt zahŕňa aj vonkajšie tienenie v podobe odnímateľnej markízy, skladacie záhradné sedenie, mini terasu a vonkajšiu kuchyňu.

 

mini-dom-bulharsko-4

 

Napriek veľkosti projekt domu zahŕňa všetko podstatné, čo nájdeme v klasickom dome – rozkladacie postele, kuchynský kút spolu s kuchynským vybavením (sporák, rúra na pečenie, chladnička, mraznička, …), ohrievač vody aj toaletu.

 

mini-dom-bulharsko-7

 

Podľa architektky bolo hlavným cieľom tohto projektu stráviť viac času vonku a vynahradiť si tak dlhé, daždivé, zimné dni strávené v práci. Taktiež dodáva, že hoci príbytok pôsobí skutočne malo, v skutočnosti poskytuje dostatok miesta aj pre rodinných priateľov, ktorí ich často navštevujú.

 

Konštrukcia domu je postavená z dreva, zaizolovaná a obložená drevom z borovice.  Nábytok, niektoré interiérové priečky a taktiež podlaha sú vyrobené z obyčajnej brezovej preglejky. Všetky drevené prvky v dome sú ošetrené ochranným náterom aby sa zamedzilo poškodeniam a predĺžila sa životnosť dreva. Navyše, vďaka použitým materiálom príjemná vôňa dreva napĺňa celý dom.

 

mini-dom-bulharsko-2

 

Dostatok svetla v dome zabezpečujú veľké presklenné dvere, ktoré zároveň prepájajú interiér s exteriérom.

 

 

Zdroj: contemporist.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať