Poslať na mail

Nie každý človek je manažérom a môže si dovoliť realizáciu moderného domu na kľúč, kde vrátane vybavenia a technológií treba obrovské množstvo finančných prostriedkov. Ľudia sú však vynaliezaví a tak sa snažia hľadať si rôzne iné – alternatívne spôsoby, ako si obstarať doslova strechu nad hlavou a ako sa zároveň zmestiť do svojho rozpočtu. Áno, niektoré veci nie sú tak dokonalé a osvetlenie sa nebude dať ovládať tabletom, či telefónom. A možno sa bude musieť v zime viac kúriť, alebo chodiť v svetroch. Ale bývate. A to je to podstatné.

 

 alternativne-domy-2

 

Ako stúpajú celkové obstarávacie náklady na novú nehnuteľnosť a medzi ľuďmi rastie záujem o ekologické aspekty výstavby domov, získavajú „zelené“ stavby čoraz viac na popularite. Avšak existujú dva smery „zelených“ výstavieb. Jedna je ekologicky dokonalá výstavba s použitím najmodernejších technológií a postupov a samozrejme aj jej adekvátna cena za realizáciu. Tou druhou je častokrát svojpomocná výstavba s použitím rôznych alternatívnych, recyklovaných  a prírodných zdrojov materiálu na budovanie domu. Takáto zelená výstavba môže zahŕňať mnoho komponentov počas výstavby. Od použitia hlinených dlážok a stien, cez použitie slamenných balíkov, či drevených paliet, až po realizáciu zelených striech, alebo dokonca až hobitích domov zapustených do svahu. Takíto zelení stavitelia často používajú aj recyklované materiály, alebo materiály s nízkym vplyvom na životné prostredie.

 

1. Domy z balíkov slamy

Domy zo stlačených balíkov slamy naberajú na trende a na Slovensku je ich už zopár desiatok úspešne postavaných. Existuje mnoho workshopov, na ktorých sa to dokonca môžete svojpomocne naučiť. Slama je nádherný prírodný materiál a hlavne je ekonomicky nenáročný. Kedže slama je vedľajší produkt pestovateľov obylia, často krát sa používa ako odpad, alebo sa nevhodne zhodnocuje, preto jej využitie v tomto smere je veľmi prospešné pre obe strany: staviteľov a aj farmárov. Balíky slamy sú veľmi univerzálne, či už na použitie obvodových stien, priečok, alebo aj izoláciu. Podporené drevenou konštrukciou a zosilnené oceľovými komponentmi dosiahnete rovnakú pevnosť vášho domu, porovnateľnú s konvenčnými stavbami. Takto dobre urobená stavba rozhodne nie je labilná a má vysoký potenciál zdravého bývania vzhľadom na perfektnú izolačnú schopnosť slamy a jej vysokú priepustnosť vodných pár, čím napríklad moderné domy zateplené polystyrénom a silikónovou omietkou dosť trpia.

alternativne-domy-1

 

2. Domov z prepravných kontajnerov

Tak takéto domy sú u nás ešte čisto raritou i keď použitie kontajnerov na iné účely sme tu už neraz videli (napríklad kontajnerové centrum od Urban Kontakt na Šafárikovom námestí v Bratislave). Takisto už na internete existuje viacero firiem, ktoré takéto riešenia u nás ponúkajú. A dokonca, boli by ste prekvapení, že ako luxusne takéto bývanie môže vyzerať. Výhodou kontajnerov je v podstate ich hotová konštrukcia, ktorá sa dá spájať a nadstavovať podľa ľubovôle. Potrebujete k tomu len dobrý architektonický nápad, žeriav, zvárača a samozrejme kontajnery…Napríklad v Londýne sa v roku 2001 premenilo 20 veľkých kontajnerov na 15 ekologických priestorov pre život a prácu a podarilo sa to naozaj znamenite (containercity.com).

 

alternativne-domy-4

 

3. Dom z paliet

Niektorí stavitelia skúšajú použitie prepravných paliet na výstavbu rodinného domu. Toto riešenie sa najprv začalo používať v oblastiach postihnutých vojnou, kde palety boli ideálny a modulárny stavebný materiál. Neskôr si niektorí uvedomili, že domček pre nenáročných a ekonomicky slabých by mohlo byť  dobré riešenie. Samotná použitá paleta nestojí veľa, alebo sa dá dokonca obstarať zadarmo (napríklad, keď firmy odpisujú poškodené palety a musia zaplatiť ich z(ne)hodnotenie. Toto riešenie je vhodné pre prechodné bývanie, alebo pre dožitie. Veď ruku na srdce, koľko životného priestoru potrebujeme v starobe? Na realizáciu takéto malého domčeka 4×8 metrov postačuje okolo 130 paliet (viac tu: www.greenupgrader.com) .

 

alternativne-domy-6

 

4. Domy so zelenou strechou

Hovorí sa, že najlepší izolačný materiál je zem. A je to pravda. Riešenia zapustených – hobitích domov sú ekonomicky prijateľné čím sa rieši najmä izolačná schopnosť takýchto obydlí. Ich nevýhodou je však potreba precízne urobených a hlavne vode odolných základov a stien, ktoré budú schované pod terénom. To zvyšuje nároky na kvalitne odvedenú prácu s dodatočnými poistnými riešeniami. Takisto sa nevyhneme použitiu drahších fólií a materiálov proti prestupu vlhkosti a vody do obydlia. Avšak okrem týchto hydroizolačných materiálov, môžeme na konštrukciu využiť čokoľvek – dokonca aj neopracované kmene stromov.

 

alternativne-domy-2

 

5. Projekty Eartship
I keď je u nás táto výstavba takmer neznáma, po celom svete projekty domov EarthShip sú rozhodne čoraz vo väčšom trende. Michael Reynolds, ktorý projekt založil v 70 rokoch mal víziu postavených domov s veľmi nízkou spotrebou energie pre ich prevádzku. Jeho predstava bola vytvoriť komunity odpojené od siete (off grid community) – tzv. Earthships, takže ich domovy záviseli len od obnoviteľných zdrojov energie. Tieto domy zahrňujú využiť na ich konštrukciu takmer čokoľvek – od starých pneumatík, hliny, fliaš, vriec s pieskom až po zelenú strechu. Projekty, ktoré sa dajú zakúpiť rátajú s vykurovaním vďaka orientácii domov na slnečnú stranu, pestovaním rastlín a zberu dažďovej a použitej vody. V počiatkoch sa potýkali s obrovským legislatívnym odporom zo strany autorít. V dnešnej dobe sa však takéto sídliská rozrastajú po celom svete a rozhodne je to dobrý príklad aj pre Slovensko. Viac tu: earthship.comalternativne-domy-5

 

Foto použité z containercity.com, archinspire.org, greenupgrader.com, earthship.comhowstuffworks.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať