Poslať na mail

Pre niekoho odpad, pre druhého poklad. Týmto heslom sa pravdepodobne riadili dánski architekti pri návrhu tohto experimentálneho projektu domu. Za cieľ si pritom kládli zníženie emisií uhlíka použitím recyklovaných stavebných materiálov. Zatiaľ čo sa stavebné systémy stávajú čoraz efektívnejšie v spôsobe akým fungujú, títo pokrokovo mysliaci architekti sa zameriavajú skôr na samotnú konštrukciu a využité stavebné materiály. Zdá sa, že ekologické povedomie a ekonomická hospodárnosť predstavujú cestu, ktorou sa architektúra v rámci návrhu projektov domov bude v budúcnosti uberať. Dôkazom je aj plán autorov domu, vystavať celú komunitu takýchto experimentálnych obydlí.

 

projekt-domu-dansko-3

 

Pôvodným plánom architektov bolo znížiť emisií oxidu uhličitého o 65% v porovnaní s klasickým domom. Už vtedy sa ich plány zdali až príliš smelé. Napriek tomu, použitím recyklovaných materiálov sa v priebehu celého projektu ukázalo, že emisie spojené s výstavbou domu sa podarilo zredukovať až o neuveriteľných 85%.

 

projekt-domu-dansko-4

 

Hlavná konštrukcia domu je zostavená z dvoch prefabrikovaných prepravných kontajnerov. Na stavbu strechy a fasády domu boli, netradične, využité recyklované hliníkové plechovky od obyčajnej sódy. Pomerne rozsiahly presah strechy poskytuje príjemný tieň a tým dochádza k pasívnemu chladeniu interiéru. Vlnitý obklad fasády zase vytvára moderný industriálny vzhľad.

 

projekt-domu-dansko-5

 

Funkčné okná v priečelí domu a svetlíky ukryté vo fasáde, v kombinácii s premyslenou orientáciou projektu domu, vytvárajú pasívne vetranie po celom dome.

 

projekt-domu-dansko-6

 

Presklenú verandu dopĺňajú recyklované tehly v rustikálnom štýle, ktoré dokonale absorbujú teplo zo slnka. To môže prechádzať do celého domu, pokiaľ vnútorné teploty poklesnú. Po prejdení terasy, vás vo vnútri privíta priestranná obývacia izba spojená s kuchyňou. Nasledujú hlavná spálňa, tri menšie izby, kúpeľňa a technická miestnosť so systémom pasívneho chladenia.

 

projekt-domu-dansko-8

 

V tesnej blízkosti kuchyne je skleník a terasa orientovaná na juh, ktoré dotvárajú celkový vzhľad domu. Inovatívnosť projektu sa odráža aj v podlahách. V kuchyni ju tvoria originálne pôsobiace korkové zátky, kúpeľňové dlaždice sú vyrobené z recyklovaného skla.

 

Napriek tomu, že na konštrukciu domu bolo použitých množstvo recyklovaných materiálov, nijak to neuberá na jeho estetike. Pri pohľade na finálny výsledok projektu domu by ste možno ani neuhádli, že je postavený z obyčajných kontajnerov, hliníkových plechoviek a iných odpadových materiálov.

 

Zdroj: trendir.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať